E enjte, 02.12.2021, 10:05 PM (GMT)

Search by date: 10/12/2020

Dorian Koçi: Aristidh Kola dhe identinteti kulturor arvanitas

Nacionalizmi kulturor në marrëdheniet greko-shqiptare dhe anasjelltas shfaqet dhe rishfaqet dhe në ndikimet që ka pasur kuadër të ringjalljes së nacionalizmit në vitet 90-të në rajon,  interesimi për të shkuarën e largët të vendit të origjinës dhe një konfirmim i një afërsie etnike me shqiptarët nga popullsia shqipfolëse të njohur si ...

Vangjush Saro: Bexhet Braho, Gramshi, Shqipëria, Italia…

Këto ditë jam duke shfletuar librin “IL TITANICO DELL’ ADRIATICO”, (publikuar në Amazon). Duke lexuar për fatin dhe sakrificat e një familjeje e të një individi, në sfondin e një drame të madhe kombëtare, që më pas rrezatoi në performimin e mëtejmë të Diasporës shqiptare, është e natyrshme të ndalem dhe të...

Edison Ypi: Ambrogio Guarneri

Ka pasur ushtarakë, klerikë, udhëtarë, politikanë, diplomatë, si dhe mbretër e perandorë e papë, e plot apeninikë të tjerë historitë e të cilëve në një mënyrë a një tjetër lidhen me Shqipërinë. Prej tyre ka edhe fort të rëndësishëm, nga ata që kanë përcaktuar fatet e Europës dhe botës, nga Pompeu deri tek Benito Mussolini...

Albert Zholi: Flet kantautori Çlirim Denaj

Si më turbulloi Drejtori TVSH  duke më thënë ke zë të ëmbël, por këndon si jugosllavJu ktheva Drejtorit: Do ankohem tek Ramiz Alia dhe KQPPSH për këtë fyerje, s’kam asnjë lidhje me jugosllavëtHeqja e  këngës së Gazmend Mullait në Festivalin e 22- të në RTSH...

Skënder Hoxha: Vargje për ty

A m’i solle një rrezeDiellit që mungonteAtë ditë?A i solle kuptimFjalës së pathënëNën hijenE Majës së Sukës0, ti engjëllI ditëve të miaDitëve që nuk harrohen...

Kristo Çipa: Armiku i kthyer në mik

Doli tek kryqezimi i rrugës së lisave me atë të Vanovës. Ktheu kokën nga kasha e  Shen Kollit, sikur deshi t’i merrte aprovimin, por shenjti ishte në telashet e tij me sistemin e kohës dhe ky e dinte litarin e mjegulltë që prodhonte diktatura, prandaj hoqi dorë nga marrja e aprovimit ...

Fritz Radovani: Ishte kthye Haxhi Qamili

Erdhi nga Berlini edhe “Haxhi Qamili” i shekullit XXI... Xhonturqit, esadistët, filoserbët dhe drogagjijtë e Tiranës së “rilindjes”, nuk mund të perkujtojnë as sesi 105 vjetorin e vrasjes tradhtisht prej tyne të Dedë Gjo’ Lulit... I vetmi pasues i denjë i të Madhit Gjergj Kastrioti – Skenderbeut...

Mihal Kalia: Dhembin degët e shqyera

Albert Habazaj, me vëllimin e tij poetik të fundit “Dhembin degët e shqyera”, vjen para lexuesit me pjekurinë e moshës e të penës, te mendimit e të artit të vet. Poezia e tij është bashkëbisedim, ndjenjë, emocion, këshillë, qortim, vizion, mesazh, kundërshti, besim e shpresë. E veçanta e poezisë së tij është se, para se t’i thurë fjalët...

Sadat Agushi: Përmbledhja me poezi: “Gëzimet tona”

Poezia në mënyrën e vet e paraqet jetën e njeriut, botën e tij shpitërore. Ajo është gjini e letërsisë artistike, ku bota e brendshme, ndjenjat sublime, frymëzimi hyjnor shprehen përmes shkronjave, të cilat krijojnë vargje dhe këto të fundit shpalosin mendime dhe mendimet energji. Vargje të tilla ndeshim edhe në përmbledhjen me poezi “Gëzimet tona” të autores Maida Salihu...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora