E marte, 19.10.2021, 11:34 PM (GMT+1)

Search by date: 10/11/2021

Albert Zholi: Rilindasi modern Aristidh Kola i lënë në harresë

Aristidh P. Kola u lind më 8 korrik 1944 në Leontari (Kaskaveli) të Thivës, rrethin e Tebës dhe kishte dy motra dhe një vëlla. Një fëmijë i vëmendshëm që nisi të shkonte pas të atit që ishte ikonograf në kishat e Thivës. Ky djalë ishte fort i dhënë pas artit, por edhe pas gojëdhënave të gjyshërve arvanitë...

Fran Gjoka: I paharruar qoftë kujtimi i mësues Gjergj Franit!

Nuk e besonim që do të vinte kaq shpejt ky moment, kur emri i mikut tonë, kolegut, mësuesit të nderuar dhe pasionant, krijuesit e hulumtuesit, Gjergj Frani t’i vihej emri në kronikën e zezë të ndarjes nga jeta në një moshë kur potenciali kulturor dhe intelektual i tij ishte në një stad të pjekur dhe mjaft aktiv dhe prodhues...

Lazër Stani: Diçka i mungon asaj gruaje

Pas ngazëllimit të një dite më parë, Anton P., skulptor, u kthye në studio të shihte edhe njëherë punën e tij të mbaruar – Nudo gruaje në këmbë. Ora po shkonte dhjetë dhe gjatë gjithë mëngjesit, pati menduar vetëm për gruan në skulpturë. E mendoi në mëngjes, ndërsa pinte kafenë në verandë, e solli në mendje gjatë kohës...

Përparim Hysi: Jehona e një promovim libri

Dje, në një nga sallat e MUZEUT KOMBËTAR,  u bë promovimi i librit me poezi të POETES ARJANA FETAHU(GABA) dhe promovimi u kthye në atmosferë festive të vërtetë, sa jehona e saj kapërceu muret e sallës përmjet frymës të atyre që morën fjalën dhe mbështetje me duartrokitje nga pjesëmarrësit e shumtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora