E enjte, 02.12.2021, 09:58 PM (GMT)

Search by date: 10/11/2020

Lutfi Alia: Kontributi i mjekeve shqiptare në Itali në luftën kundër pandemisë

Urgjenca sanitare e krijuar nga pandemia e Covid-19, e ka ndryshuar në mënyrë radikale jetën e qytetare në Itali, por në veçanti modifikoi shërbimin shëndetësor, i cili u riorganizua dhe u fuqizua per t’i bërë ballë vëllimit të madh të punës dhe problemtikës mjekësore që krioji ky virus. Në këto dhjetë muaj...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët - një gjuhë, një histori, një komb

Kohët e fundit në hapësirën shqiptare në Ballkan paraqiten do ide, sipas të cilave shqiptarët nuk qenkëshin një komb por dy a më shumë sish. Fatmirësisht, numri i atyre që thonë se ndërmjet shqiptarëve të Shqipërisë dhe shqiptarëve jashtë saj, ka dallime të caktuara, është tejet i vogël dhe numërohet në gishta...

Bardhyl Mahmuti: Kompromisi më i madh i Bashkimit Europian!

Është bërë praktikë e patjetërsueshme në Serbi që çdoherë kur dështojnë përpjekjet serbe për ta ndarë Kosovën, Aleksandar Vuçiqi del me deklaratë se “Serbia është gjithmonë e gatshme të negociojë për zgjidhje të ndryshme kompromisi me Kosovën, por duhet të jetë një kompromis – pa ultimatum”...

Edison Ypi: Tymosim dhe qeshim

Kalimtarë anës rrugës, muhabetçinj nëpër kafenera, sehirxhinj nëpër veranda, bujq nëpër ara, të gjithë të qeshur, të gjithë buzagaz.U futa në atë luginë për tu dehur me bukuritë e fshatrave me shtëpi të gurta rrëzë maleve buzë lumit, me pllajat mahnitëse...

Fritz Radovani: Kush na e vrau Trimin e Hotit?

Atje ndër ato Bjeshkë të Nêmuna nën hinin shekullor, ruheshin gacat e pashueme të Lirisë, ndër votrat e kullave të gurit ku, as acari, as murlani, as shiu e as bora, nuk mujtën me e ba ortek e me e tretë diku andej ndër ujnat e ngrohta të përshkueme në Dardanele apo në Suez...

Gjon Keka: Kush e ndryshon historinë e popullit të tij - mallkon vetëveten

Gjaku i arbërorëve e arbëroreve, pleqëve e fëmijve që u masakruan nga dora gjakatare e sulltaneve dhe ushtrisë së tyre,thërrasin edhe sot, gjaku i tyre flet, toka, gjurmët dhe vetë shpirti i persekutuar arbëror flet edhe sot ,prandaj ato gjëra nuk mund të harrohen as të shlyhen, as të shtrembërohen...

Blerim Rrecaj: Kalimthi nëpër një grumbull ditësh

Vjen edhe një shtator siç e thotë poeti me erë molle e mbi qerre me rrush. Shtatori i fillimvitit shkollor, që sivjet nuk filloi me datën një si zakonisht, po me 14. Oborret e shkollave "pushtohen" nga prindër, nxënës, mësimdhënës, policë. Me maska kundër viruseve të padukshme. Zhurmë, britma, rrëmujë...

Fahri Xharra: A e dini se çka ndodhë kur në Kosovë kthehet ushtria serbe ?

Një pyetje së cilës të gjithë ia dimë përgjegjën , e dimë ne që e përjetuam luftën e vitit 1999, por e dinë edhe ata që së paku   kanë lexuar për vitin 1912, që kanë lexuar për vitet 1800 deri 1890. . Pos si duket nuk po e dinë dhe e kanë harruar edhe këta që po na udhëheqin. Për Shqipëri as mos të flasim...

Mihal Kalia: Hiqmet Mehmetaj - Lirika

Lirikat e poetit Hiqmet Mehmeti janë plot tul e lëng. Në to ka jetë, ka lëvizje, ka brengë, ka dashuri. Eshtë një zë poetik i ëmbël. Eshtë i tillë, sepse poeti  ka bindjen që bota dhe jeta në të është e bukur. Ai është i ndërgjegjshëm se zëri i tij në këtë zhurmë e gjullurdi   mund të mos dëgjohet, e mbyt rrëmuja e rrokopuja...

Bedri Tahiri: Ngjarje të përjetuara

Hazir Mehmeti, tashmë ka bërë emër në letrat shqipe. Një jetë të tërë në shërbim të çështjes kombëtare. Disa vite mësimdhënës shembullor e veprimtar i dalluar në Kosovë; mësues e pedagog i zellshëm në Vjenë, hartues tekstesh e abetaresh për nxënësit shqiptarë në mërgatë; publicist, tregimtar, poet, përcjellës besnik...

Rrahman Hyseni: Maida Salihu - Gëzimet tona

Sot jemi mbledhur në gëzim për familjen, mësuesen,shoqet dhe shokët që na dhuroi Maida Salihu me këtë përmbledhje të poezive.Maida Salihu është e lindur më 29.07.2010 në fshatin Shoshajë e Poshtme, komuna e Preshevës. Tashmë vijon mësimet në klasën e katërt në shkollën fillore...

Florim Zeqa: Kampioni i mirëqeverisjes apo korrupsionit në Kosovë!?

Shtatë vite më parë, vonesa e aeroplanit në Aeroportin e Prishtinës u bë shkas i takimit me mikun e vjetër nga Drenica, më të cilin nuk ishim parë prej vitesh. Derisa pinim kafe më mikun tim në byfenë e Aeroportit, bisedën e parë e filluam rreth situatës në Kosovë, për problemet shqetësuese...

Sulejman Shabani: Adem Demaçi në kujtimet e mija

Me Adem Demaqin jemi ''njohur'' në rrethana të jashtzakonshme për të dytë. Ishin rrethana të jashtzakonshme sepse ai ishte në burgun e Prishitnës,ndërsa unë si fëmijë i shkollës fillore bashk ndjeja së bashku me ta. Unë nuk i ndjeja dhimbjet e tyre fizike,por dhimbjet e tyre shpirtnore i përjetoja thellë. Kur është burgos...

Albert Zholi: Flet koreografi dhe balerini me famë botërore, Andrea Dorian Rama

Tashmë fama e tij është përhapur në gjithë kontinentet dhe megjithatë ai mbetet një artist i thjeshtë, atdhedashës dhe korrekt. Puna është kryefjala e tij në çdo bisedë. Sipas tij balerinët shqiptarë janë ndër më të mirët në botë dhe kudo që ata kanë shkuar, kanë treguar talent dhe nivel të lartë artistik...

Eshref Ymeri: Dy fjalë për Traktatin shkencor të Zonjës Vilhelme Vrana

E nderuar dhe e respektuar Zonja Vili!Veprën tuaj shkencore “Autoktonia e Shqipërisë Jugore, Enigma e shekujve”, e lexova me shumë kënaqësi. Ju keni bërë një punë kaq të lodhshme dhe kaq të vëllimshme, saqë zor se mund ta përballonte edhe një sektor i tërë i Institutit të Historisë...

Atdhe Geci: Dy alfabetet e gjuhës shqipe

Nga “A” e lashtë e deri te “H” më e lashtënga “A” pellazge deri te “Zh” e Manastiritgjuha jonë i ka dy afabete të shkruara; dyalfabete nëpër kohëra të ndryshme. Nëantikë, Alfabetin pellazg të 54 shkronjave,apo si njihet në popull, Alfabeti i Janinës, injëjtë me Alfabetin pellazgjik të KristoforidhitNë...

Albert Habazaj: Nipi është dielltari im

Nisa të thur poezi për nipin,Tetori ma mbushi me rrush e mollë,Sa një shportë me mollë peshon trimi,Kapedani i vogël pa pisqollë... Të thur poezi për nipin nisa,Një vjeç sapo mbushi dhe syrin seriozËmbëlsisht më të dashur ia bën ditaNë lodërtimin e tij tekanjoz. Poezi për nipin nisa të thur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora