E marte, 19.10.2021, 11:26 PM (GMT+1)

Search by date: 10/10/2021

Nuhi Veselaj: Pse “po” paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme (12)

Është e vërtetë se çdo njeri apo vizitues sado shpesh të kalojë një rruge malore apo shëtit në një park nacional,  ai veç relaksimit fizik e shpirtëror që ndjen, përherë vëren diçka të re, diçka të ndryshuar, qoftë nga dora e njeriut mirëmbajtës, qoftë edhe nga vetë dora natyrë. Kështu disi na ka ndodhur e po na ndodh ne sa herë zgjohem...

Qazim Shehu: Shkretëtira e Saharasë

Ditët e para të tetorit, punët në fermë u rralluan ca. Vlash Bardhi kërkoi dy ditë leje për të parë një kushërirën e tij në Tiranë, e cila mund të ndodhej e shtruar në spital. Kështu i tha ai brigadierit, një njeriu rondokop, por tip në dukje i sinqertë e besues. Kushërirën e takoi në shtëpi. Ajo punonte në një bibliotekë...

Fran Gjoka: Jeta dhe sfidat e një mësuesi gazetar

Ibrahim Ukë Hajdarmataj lindi në pranverën e vitit 1947 në fshatin Zogaj të Malësisë së Gjakovës, në Tropojë. Arsimin fillor e mbaroi në vendlindje. Arsimin 7- vjeҫar e vijoi në Kukës  dhe e përfundoi në qytetin "Bajram Curri". Ka mbaruar shkollën pedagogjike “Shejnaze Juka” në Shkodër ...

Luan Rama: Një portret për Mërkur Buan

Ishte dita e parë që u ngrit nga ai lëngim i gjatë prej dy muajsh. Drita e bardhë dhe e ngrohtë e diellit e grishën të shikonte tutje qytetin, kambanat e kishave dhe kupolën e katedrales së Trevizos.Nga kisha pranë dëgjohej korri.Mbahej meshë.Këndohej kënga e Virgjëreshës Shën Maria...

Remzi Limani: Ngricë nga demonët e kohës

Bardh Lecin dua ta njoh edhe si prozator, por, kësaj radhe, do të flas për poezinë e tij, e cila rrjedh mes paradosë që flet ndryshe nga tradicionalja dhe lirikës moderne, e cila shpërfaqet në tablonë e një narracioni figurativ, me të cilën nëpërmjet të veneruarave në shoqërinë tonë, na jep...

Xheladin Mjeku: Atdheu në poezinë e Rizah Sheqirit

Rizah Sheqiri (1961) është sprovuar pothuajse në të gjitha zhanret e krijimtarisë letrare për fëmijë, duke mos lënë anash edhe krijimtarinë në poezi e prozë për të rritur e deri edhe kritikën e herëpashershme, për të krijuar kështu një bagazh të konsiderueshëm të veprve letrare dhe studimeve nga fusha e letërsisë...

Kastriot Dervishi: Torturat e vazhdueshme

Në vitet 1946-1947 arrestuan mbi 100 intelektualë dhe teknikë, si pjesëtarë të grupit imagjinar “tekniko-intelektual”. Ky përcaktim nisi fillimisht me proceset e “sabotatorëve” të kënetës së Maliqit në vitin 1946 dhe u vazhdua në vitin 1947. Në thelb ishte veprimi i injorancës komuniste mbi inteligjencien e vendit...

Mevlud Buci: Moj Nanë Dila

Kushtuar bashkëshortes së Marka Ndrecës (dëshmor i Atdheut), Dilës, veprimtare dhe drejtuese e gruas në Lurë, nënës që mjekoi plagët e luftëtarëve të lirisë, që rriti tre djem jetimë: Ndrecën, Leninin dhe Dedën, nënë e 22 nipërve dhe mbesave…

Jahja Drançolli: Pse asgjë nuk ndodhi më 10 tetor 1582?

439 vjetori i praktikimit të kalendarit Gregorian! Një person i lindur më 10 tetor 1582 sot do të jetë 439 vjeç!Çdo ditë, ka shumë gjëra që ndodhin në botë (lindja, vdekja, lufta, fatkeqësia, etj.). Më 10 tetor 1582, asgjë nuk ndodhi, asgjë nuk ndodhi për 11 ditë midis 4 dhe 15 tetorit 1582...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora