E enjte, 02.12.2021, 10:22 PM (GMT)

Search by date: 10/1/2020

Agron Tufa: Nasho Jorgaqi nga spiuni ''Dragoi'' në agjent rekrutues e ndërlidhës!

Nasho Jorgaqi u rekrutua më 10.1.1955 nga kapiten Hajredin Hoxha. për 5 vjet ai shërbeu si polici intelektual i inteligjencies së kryeqytetit, si pjesë e punës së seksionit të tretë të Drejtorisë së Punëve të Brendshme Tiranë. Spiunimet e para të “Dragoit” ishin kundër Kadrie Kadare, Robert Shvarc, etj, në Institutin...

Kalosh Çeliku: Trima pas lufte

Edhe, Sot: Si zakonisht, dola nëpër faqet e Romanit Qyteti i qyqeve. Roman, i publikur shumë vite më herët (1997), ende në sistemin ish komunist jugosllav. Edhe, sipas rrufjanëve të sistemit policor, edhe duhet të përgjigjesha për këtë roman publicistik, si “armik” i Shtetit të “përbashkët”. Sokaqeve...

Enver Bytyçi: Kujdes nga provokimet e Serbisë!

Kosova është në vështirësi të shumëfishta. Nga njëra anë janë pandemia, vështirësitë ekonomike, papunësia, varfëria dhe trashëgimia e qeverisjes nepotike dhe jo demokratike. Nga ana tjetër është Serbia, e cila është bërë "lëkurë ujku", si në kohët e Milosheviçit për shtetin më të ri në Europë. Bota e civilizuar perendimore ...

Gëzim Llojdia: Komploti kundër Teme Sejkos

Nënoficeri Stefan Miho, pas dy librave me kujtime, tash eshte ndare nga jeta, ai më  kishte treguar se ka shumë për të sjellë për kohën kur ka njohur mjaftë prej figurave të larta të shtetit të kohës.Atje në Pashaliman,dukej sikur bota rrotullohej rreth tij.Kadareja shkruajti edhe një roman ku një pjesë e ngjareve...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Disidenti Edip Tërshana - “Nder i Kombit”

“Enver! Ideali Kombëtar më ka ba që jam kundra Lëvizjes Nacional Çlirimtare. Unë isha në Dibër krijuesi i saj. Lëvizja Nacional Çlirimtare është një tradhti e Atdheut, se jo vetëm që hoqi dorë nga Kosova e Dibra, por sot me Pushtetin Popullor Shqipëria është në robëri të Beligradit politikisht dhe ekonomisht...

Nebi Dragoti: Reflektim dhe reagim

Reflektim dhe reagim janë proçese fizike që kryhen në natyrë në mënyrë spontane, por që ndodhin dhe në jetën njerëzore. Të parat shfaqen jashtë vullnetit të njeriut, kurse për të dytat varen nga reflektimi dhe reagimi, ( e kam fjalën për krijuesin). Reflekton hëna rrezet në një pellg uji, në lumë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora