E merkure, 08.02.2023, 11:42 AM (GMT)

Search by date: 1/9/2023

Enver Bytyçi: Portret i paautorizuar për presidentin e Serbisë!

Presidenti i Serbisë është prej më shumë se 25 vite në politikë, ose gati gjysmën e jetës së tij. Fillimisht anëtar i Partisë Radikale të Serbisë të udhëhequr nga Vojisllav Sheshel, i njohur dhe i dënuar si krimnel lufte në konfliktin e armatosur në Bosnjë-Hercegovinë e në Kosovë. Tani është president i Serbisë. Aleksandër Vuçiç...

Bajram Çeliku: Shefki Asan Jagodini (1892 - 1944)

Përderisa i ngrohja duarët pranë oxhakut, në prehër të gjyshit tim të dashur Emin Çeliku, si gjithëmonë ma kishte ëndja të dëgjojë nga goja e tij ndonjë rrëfim heroik, e kaluara jonë e lavdishme historike. E dija, që gjyshi edhe kësaj radhe, nuk do të ma prishte qejfin tim, e pa thënë as...

Timo Mërkuri: Metempsikozën e kanë shpikur poetët

I-Ka një varg befasues në krijimtarinë e Niko Kacalidhës që thotë: “Metempsikozën  duhet ta kenë shpikur poetët”(f.94), varg që është edhe titulli i një poezie të kësaj përmbledhjeje. Kjo poezi ndërsa të huton me metaforën e saj, zbërthimi i të cilës i ngjan ecjes në një pyll të dëndur...

Kadri Tarelli: Atdhetarizmi në penën e Vilhelme Vrana-Haxhiraj

Para pak ditësh ka dalë nga botimi, libri “Genti Mbreti Ilir i Ardianëve”, të autores së njohur vlonjate, Vilhelme Vrana-Haxhiraj. Është libri më i ri, dedikuar nipit të saj Rainit, i cili para pak kohësh festoi 10-vjetorin, por i përgatitur enkas për fëmijët 10-11-vjeçar, nxënës të klasave 4-5, të ciklit të ulët shkollor...

Gjon Keka: Shtypi europian e përkujton vdekjen e Gjergj Kastriotit

Me 17 Janar është përvjetori i 555 i vdekjes (tek arbërorët ai ka mbetë i pavdekshëm) i kryehorit tonë arbëror Gjergj Kastriotit.Se sa i famshëm ishte emri i Gjergj Kastriotit në Europë, shihet edhe nga përvjetorët e vdekjes që i bëheshin në shtypin dhe vendet e ndryshme të Europës të cilat e kishin patur...

Shefqet Dibrani: Diçka e bukur dhe e frikshme njëkohësisht

Poezi e Fadil Halimit, jep shkas për ta dashur më shumë poezinë. Lirikat e stivuara me shije kanë strukturim meditativ që futet thellë në vetëdijen krijuese, dhe të zgjerojnë esencën e të kuptuarit që drejtpërdrejt ndikojnë në mbamendje, qoftë për stilin estetik por edhe për...

Fritz Radovani: Kush nuk don me studjue At Gjergj Fishten

Kjo kangë, nji nder ma të bukrat poezi lirike të Fishtës, kje botue në rasen e pesëdhetëvjetorit të themelimit të shkollës françeskane, e kje vu si parathanje melodramit “Shqyptari i Qytetnuem”. Kundra asaj propagande së huej e rrymave shkollore, qi poshtnonte gjuhen shqipe por si nji gjuhë e...

Nue Oroshi: Kuvendim me kohën

Çfarë ka toka që nuk e sheh qiellin?Pse retë e bardha s´kuvendojnë me diellin?Ku janë gjuajtur zogjtë e malit?Qe e kapin lartësinë e mallit. Pse s´flet fjala as nuk ndëgjohet kanga?Çfarë të mire ju ka sjell endja?Ta shikosh me sy një vepërTa menosh si shkruhet n`letër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora