E shtune, 22.01.2022, 08:41 PM (GMT)

Search by date: 1/9/2022

Xhelal Zejneli: Aleksandar Sollzhenicin - 'Arkipelagu Gulag'

Aleksandar Isaeviç Sollzhenicin (Aleksandr Isaeviç Solženicyn, Kislovodsk, 11.12.1918. – Moskë, 03.08.2008) është shkrimtar, dramaturg, publicist, poet, punëtor shoqëror dhe politik – rus. Studioi në Fakultetin e Fizikës...

Floriana Garo: Demokratët janë më të vendosur se kurrë

Lulzim Brava, skllavi i Edi Rames, qe sot ka uzurpuar seline e demokrateve si kryetar i emeruar nga Edi Rama me ndihmen e narkopolicise se tij dhe shkarkuar nga 4446 delegate te kuvendit te 11 dhjetorit dhe 44 mije antare te PD ne referendumin e 18 dhjetorit 2021, doli ne skenen e...

Mark Kalaj: Një 'dhuratë' e çmuar për Tropojën

Ka kohë që  qarkullon libri i Frrok Vukajt “Rrugëtim arsimdashës i Tropojës”. Frroku është  një nga filizët e Nikaj- Mërturit (Shëngjergj), ndër intelektualët e tij, mësuesi, drejtuesi, studiuesi, hulumtuesi i vlerave shpirtrore të kësaj zone. Ai në këtë libër dha një pjesë  të shpirtit të tij, duke e parë relitetin në sy, me optimizëm...

Andi Bushati: Pse Rama po zgërdhihet me PD-në

Porsa u shuan skenat luftarake në selinë e PD-së kryeministri Rama nuk i ka shpëtuar dot tundimit për ti “varur trajsen” budallejve që ai ka si opozitë.Sarkazma, ironia dhe tallja e tij ishin të ligjshme dhe kjo për disa arsye...

Eshref Ymeri: Dhëmbët e diktaturës neokomuniste të kryetradhtarit Rama

Ngjarjet e ditës së djeshme, 08 janar 2022, para selisë së Partisë Demokratike, vërtetuan pa mëdyshjen më të vogël se kryetradhtari i kombit shqiptar Rama, doli me letra të hapura para opinionit publik dhe vërtetoi konkretisht se në vendin tonë ai ka instaluar diktaturën e modelit serbosllavist. Domosdo që...

Vahit Nasufi: Demir Krasniqi

Këtë rapsodi që e kam filluar,Në shej nderimi për ta kujtuar,Demir Krasniqit ia kam kushtuar,Këngëtarit tim të preferuar, Më 10 shkurt t`vitit 1950 -të,Demir Krasniqi erdh në jetë,Nga babë Shefkiu, nënë Isnija,Edhe një dhuratë u fali Perëndia. N`fshatin Tugjec të Kamenicës,Lindi ylli i muzikës,I kishte falë Zoti...

Agron Shehaj: Pakicën e Bashës tashmë e kontrollon plotësisht Edi Rama

Pakicën e Bashës tashmë e kontrollon plotësisht Edi Rama. Për disa, ky është fundi i opozitës, por kjo nuk është e vërtetë.PD-ja nuk është as vula, as godina e kyçur dhe as karrigia e kryetarit. Partia Demokratike janë qytetarët e zakonshëm të këtij vendi, anëtare dhe votues, që nuk dorëzohen përballë...

Kastriot Dervishi: Varreza e Qafë Barit

Në Repartin nr.311 Qafë Bari (1982-1990), u varrosën 9 të dënuar politikë. Në parcelën e vogël, çdo varr mbante një numër. Në këtë vend kanë dalë në foto ish të dënuarit politikë: Bedri Blloshmi, Agron Talo, Lutfi Kelmendi, Bujar Sala. Numri 8 i ka takuar dikur Sefedin Ramazan Pula i...

Shefqet Dibrani: Përcaktues i ndryshimeve të mëdha politike

Jusuf Buxhovi, gazetar, publicist, shkrimtar dhe historian, është figura më qëndrore për themelimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Përveç librave të historiografisë, trilogjia "KTHESA HISTORIKE", është dokumenti më origjinal, në të cilat janë shpjeguar zhvillimet shoqërore ...

Fahri Xharra: Kosova e shkretë!

Nëno moj , po na kërcënohen . Në moj hallemadhja që nuk të mbaruan « dertet “ nuk të përfunduan brengat. E di moj nënë që ishe në zor , e di moj nënë që ishim një milion ata që ikëm e të lamë` gati të vetmuar në mëshirën e djegëjeve ,rrënimeve dhe dhunimeve , Donin ta ndërronin faqen e...

Kujtim Mateli: Me “Çehovkën” e Përparim Hysit

Libri me tregime “ÇEHOVKA”, i shkrimtarit të mirënjohur Përparim Hysi, i sapo dalë për lexuesit e tij të shumtë, shenjon një tjetër vlerë artistike që ky autor e ka gdhendur me krijimtarinë e tij cilësore dhe që ka tërhequr vëmendjen e lexuesve dhe të kritikës letrare...

Dedë Preqi: Akademia e Shkencave tani po e ngritë zërin

Edhe më herët në një artikull në Bota sot, e kam marrë si temë çështjen e ASHAK,-së, dhe rrolin e saj në kuptimin e organizimit pasiv, në veqanti ndaj kritereve specifike, si Institucioni më lartë i Shkencave dhe Arteve të këtij shteti, që zhvillon kulturën e mendimit shkencor dhe të...

Florim Zeqa: Mbrojeni shkollën me vlera historike!

Fillimi i panevojshëm i ndërtimit të objektit të ri shkollor në lokacionin e Shkollës Fillore “Azem Bejta” në Grabanicë, ku objekti ekzistues i plotëson të gjitha kushtet për zhvillim super normal të procesit edukativo-arsimor për ata pak nxënës që kanë mbetur në atë lokalitet, ka nxitur reagime të shumta në...

Suksesi i firmës “Shq1pe” në Amerikë

Është themeluar në 28 nëntor 2019 nga Ervin Toro dhe përfaqëson stilin e veshjes së Nju Jorkut, duke lënë gjurmë në modën amerikane me motive shqiptare. Ervin Toro ka lindur në Fier dhe në vitin 1997 lëvizi në Nju Jork bashkë me familjen e tij. Ai ka qenë një aktivist i njohur në...

Enver Bytyçi: Luli përdori kamikazë

Dy burra të maskuar para 22 vjetësh më 14 dhjetor 1998 hynë në lokalin “Panda” në Pejë dhe vranë gjashtë nxënës të shkollës së mesme. Të gjashtë ishin të kombësisë serbe. Njëzet vjet më vonë, në vitin 2018, presidenti serb Aleksandër Vuçiq, u detyrua të pranojë se ajo vrasje ishte...

Ibrahim Kabili: Dhuna është e papranueshme në sistemet demokratike

Kurrë nuk më kishte shkuar ndërmend që pas 30 vjetësh demokracie dhe pluralizmi, të shkërmoqej PD-ja. Megjithëse unë i përkas një grupimi tjetër politik, gjithmonë kam menduar dhe ende vazhdoj të mendoj se PD  dhe PS janë vlera kombëtare. Vlera kombëtare sepse kështu është i ndërtuar sistemi demokratik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora