E marte, 26.01.2021, 10:12 PM (GMT)

Search by date: 1/9/2021

Aleks Kapllaj: Propaganda që ofendon shqiptarët

Për çdo pemë të mbjellur tek Liqeni nga Veliaj, një grataçel në zemër të Tiranës.Çfarë fshihet pas propagandës së mbjelljes së pemëve nga Erion Veliaj, rreshtimit të ambulancave në qendër të Tiranës, aeroporteve në 3D të Ramës, çelësave të shtëpive garsoniere të tërmetit të ekspozuara si triumf, të bluzave të...

Meri Lalaj: Përballë mjekëve

Ndoshta mendimi për t’u bërë mjeke më pati lindur që në fëmijëri nga leximet e librave, madje e pata përcaktuar do të bëhesha kirurge që të shpëtoja të sëmurët duke vepruar jo vetëm me mendje dhe me zemër, por edhe drejtpërsëdrejti me duar. Dhe, unë nuk do të isha në këtë jetë në rast se...

Besnik Mustafaj: Lidhur me vendin e heroit në bashkëkohësinë tonë

Poeti Rexhep Shahu, te botimet “Klubi i poezisë”, ka nxjerrë një libër, i cili, sipas mendimit tim, meriton vëmendje. Fjala është për esenë “Bisedë e përfytyruar me Havzi Nelën”. Do vënë më së pari në dukje se kjo vepër është pjesë e një pune të jashtëzakonshme që Rexhep Shahu, në kuadër të “Klubit të poezisë”...

Kastriot Myftaraj: Një ditë “Bashbakan”, një ditë “Prothypourgos”!

Fjala “bashbakan” do të thotë “kryeministër” në turqisht, ndërsa fjala “prothypourgos” do të thotë “kryeministër” në greqisht. “Ma to Theos” do të thotë “O Zot” në greqisht.Kryeministri Edi Rama një ditë sillet si bashbakan në Ankara, ditën tjetër sillet si prothypourgos në Athinë...

Prend Buzhala: Replikë me realitetin e sotëm

S' e di, a u vjen mirë që 14 shkurti, kushdo që fiton në zgjedhje, e feston edhe këtë Ditë në emër të religjioneve që e mohojnë atë festë! Diçka shembet te ato parime! S'ka gjë, shqiptarët janë mësuar gjatë historisë të jenë dyfytyrësha e shumëfytyrësha, dmth ta kenë një FYTYRË PLURALE para krejt botës tjetër, ashtu si ua kanë diktuar ...

Sevdail Hyseni: Lugina elektorale

Presheva n’këtë vitPo fillon më ndryshe,Nga trashtë e SulësN’qumësht dallëndyshe! Me fjalë e fraza t’thataNuk çelin premtimet,Më sa Ramë tullacitA i dalin qimet?! Ku mbeti reciprociteti...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora