E premte, 10.07.2020, 01:53 PM (GMT+1)

Search by date: 1/9/2020

Frank Shkreli: Vit i Ri - Kombi mbi të gjitha

Optimistët shprehen në gjuhën e popullit: “Ditë e re nafakë e re”.  Po pse të mos themi në fillim të këtij viti edhe “Vit i Ri –Nafakë e re”, ose të pakën një fillim i ri.  Të pakën, të shpresojmë për një vit më të mirë, më me fat për të gjithë shqiptarët kudo e sidomos për bashkatdhetarët tanë në Shqipëri, në Kosovë...

Resmi Osmani: Kangjella e mallit të parë

Në ditët që erdhën, pasi u soll rrotull qytetit dhe takoi disa bashkvendës nga Strigari, që deshën të dinin prej tij të rejat e katundit të tyre, nuk gjeti ndonjë mundësi të mirë punësimi, pranoi ofrimin që i bëri bujarisht Kostandin Pozito. Punë kishte boll: të hyra ...

Jahja Drançolli: Në kërkim të Historisë Mesjetare Arbërore

Të nderuar miq,Këto ditë në Zagreb u botua libri im vëllimor “Në kërkim të Historisë Mesjetare Arbërore” (“In search of Medieval Albanian History”).- Libri ofron interpretime të reja dhe mbështetet në një pjesë të arritjeve të mija të hulumtimit në arkiva e biblioteka të Italisë, Kroacisë, Turqisë dhe Austrisë...

Edison Ypi: Kuçedër

Po ende nuk ke ngordhur moj gjakpirëse, moj vampire, moj kriminele ? Më mirë që s’ke vdekur. Vazhdo të frymosh. Kurrë mos vdis. Mbetsh përgjithmonë as e gjallë as e varrosur, as e vdekur as e groposur. Ik rri krruspull diku pranë Shtish Tufinës. Do të kapin dhimbjet reumatizmale si ato të mijra shqiptarëve që i kalbe qelive ...

Kalosh Çeliku: Pashterkëkuqja

Moti e lash, Unë kurtizanen partiakeShkaku, se: U shamë gjithë jetën:Nuk u pajtua me Mua në Shtrat.Ajo e donte “vëllazërim-bashkimin”E, Unë, Poezinë erotike, një Natë! Ditën e Nesërme, dolëm dy dashnorë pafat...

Shyqyri Fejzo: Piramida e inatit

Piramidën tonë të inatitE mallkojmë nga na erdhiJa lëmë genit apo fatitHelm e vrer tek ne derdhi Nuk janë pak inatet tonaNa arratisën buzqeshjenFund e krye në mes pronaNë gjyqe e kemi ndeshjen...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora