E marte, 26.01.2021, 09:50 PM (GMT)

Search by date: 1/8/2021

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit: Aferim, hallall apo jazëk?

Ejvallah.Ministreshka e kulturës, diplomuar për arkitekturë, në universitetin e Firences, na dha një birinxhi haber; ABI (vëllai i madh në shqip) Rexh Taipi do të na restaurojë xhaminë e Plumbit. Aferim! " Një marrëveshje e shumëpritur", shkruan ministriçka, " jo vetëm për banorët e Shkodrës, apo besimtarët myslymanë...

Ndue Dedaj: Pandemia po na ''sëmur'' dhe gjuhën

Po dëgjohet për herë e më shumë fjala fatalitet për të vdekurit nga Covid 19. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur kaq apo aq fatalitete (!?) më shumë apo më pak se një ditë më parë. “Kosovë, vihet re një ulje e numrit të fataliteteve”. “Rritet numri i fataliteteve në Maqedoninë e Veriut”...

Adil Fetahu: Ligjërata lamtumirëse e akademik Esat Stavilecit

Profesorë, shkencëtarë, shkrimtarë, artiste, sportiestë e soji tjetër i njerëzve të mëdhenj, në raste të caktuara,  para  se të largohen nga  vendi, nga  profesioni apo para se të ikin nga kjo botë, kanë lënë  amanete e porosi  nga ma të ndryshmet. Dikush këto ua ka lënë më të dashurve të vet, dikush një rrethi më...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë Anton Pashkun në ditëlindjen e tij

Sepse Antoni ka krijuar një letërsi madhështore dhe njohja e rinjohja me të, na hapin shtigje kah e bukura dhe estetika.Sepse Antoni është shkrimtar klasik dhe i klasit të lartë dhe vepra e tij është një monument madhështor kulturor e idnenitar që duhet të na shërbejë si referencë kulturore, gjuhësore dhe letrare...

Edison Ypi: Fal Internetit

Loqemadh Katunari nga Taplasi, Komuna e Tarrasit, Prefektura e Tangopit, fal Internetit u shpall "Shqiptari i vitit".Gjithashtu fal Internetit, "Shqiptari i Shekullit" është ai që ishte dhe gjithmonë do jetë, Takap Tahipi nga Marrujti, Komuna e Briskut, Prefektura e Biçakut...

Gjokë Dabaj: Toka në vitin 2021, meteor apo planet?

Meteori është një trup qiellor, i cili “vrapon” me shpejtësi të madhe nëpër gjithësi dhe, kur bie në kontakt me oksigjenin, merr flakë, digjet, thërrmohet dhe asgjësohet. Planeti është një trup qiellor, i cili rrotullohet rreth një ylli, me rregullsi përsosurisht të përcaktuar dhe merr prej andej dritën dhe ngohësinë...

Enver Bytyçi: Pse Edi Rama në stilin e Vuçiç i bën karshillëk Europës!

Dje dhe sot Edi Rama dhe gjysma e qeverisë së tij janë për vizitë zyrtare në Ankara. Fillimisht dua të them se çdo marrëdhënie midis Turqisë dhe Shqipërisë është shprehje e interesit të përbashkët dhe si e tillë e mirëpritur nga shumica dërmuese e shqiptarëve. Asnjëherë nuk kam menduar dhe nuk besoj në teoritë konspirative...

Neki Lulaj: Kjo botë

Diçka nga brenda ma thyen heshtjenShpesh me vend e rrallë pa vend.Po me djeg si meduza prek ndërgjegjjenVallë kjo botë e madhe pse po hesht-duron? Bota  çuditërisht është  para kolapsiNga një virus qe e krijoi njeriu vetë...

Luan Dibrani: Partia e vogël Nisma rrezikon PDK-në

“Partitë e vogla si NISMA ,Partia Social Demokratike e të ikurve nga Vetëvendosja ,Partia e Fjala  e Gëzim Kelmendit  etj,  janë të rrezikuara në mbijetesën e tyre nga një  e kaluar e tyre  e zymtë .Mundohen t’i lidhin koalicione parazgjedhore me partitë e mëdha  në mënyrë që ta ruajnë sadopak...

Afrim Caka: Organizmi i mërgatës shqiptare në botë

Çështja kombëtare s’është vetëm dëshirës dhe e vullnetit, por e domosdoshmerisë dhe e realitetit historik. Atë që duhet ta bëjmë sot, nuk mund t’ua lëmë brezave të ardhëshëm.Botës do bërë të njohur me forcën e fakteve dhe të argumenteve të drejtën tonë historike dhe etnike në trojet ku jetojmë, ndaj edhe ...

Gani Mehmeti: Pushtimi i Tiranës nga serbët

Ka kohë që nuk kam përcjellur “Zërin e Amerikës” në TVSH! Si për dreq, nuk e di pse ngula këmbë dhe sonte i përcolla në të lajmet e “Zërit të Amerikës” në të, pse kisha një lloj nostaligjie nga e kaluara, tani bukur e largët, kur ne bënim çmos për të parë e për të dëgjuar lajmet në TVSH...

Kristaq Turtulli: Mëngjes buzëqeshje dhe mesditë shprese

Në një qytet që laget nga deti,Ku lundrojnë plot hijeshi mjellma,Por dhe çafka grifsha.Ku këndoi me lirë Homeri,Ku luajti tradegjitë Eskili,Ku qeshi dhe ironizoi Aristofani,Ku martirizoi të bijën Agamemnoni,Ku ka shumë diell por e hidhni,Jetoi im vëlla, Fredi,Fisniku, këngëtari, i bukuri, zemërarti...

Ramiz Gjini: Trump e ka fituar betejën

Trump e ka fituar betejën. PO, e ka fituar.Se nuk bëhet fjalë më për karrigen e presidentit te SHBA!Tashmë nuk ka rëndësi cila bythë do të ulet aty!E rëndësishme është, që në katër vjetë, Trump nxorri në pah gjithë qelbëzimin e sistemit, ndyrësinë që sjell globalizmi dhe shkatërrimi i familjes...

Florim Zeqa: Ah dashni, dashni e vjetër!

Koinçidencë apo rastësi, e qëllimshme apo më porosi, kësaj radhe fati e deshi që data për zgjedhje të jashtëzakonshme të caktohet më 14 Shkurt, në ditën e Shën Valentinit, në ditën e të dashuruarve, e cila promovon dashurinë e qytetarëve ndaj politikanëve dhe dashurinë e pakufishme të këtyre të fundit për...

Luan Kalana: Jemi shqiptarë

Te gjithe nje Nan na ka lind,nga nje fare, nje Bab na ka ba,ne nje voter jena rrit, motra e vllazen,bashke kena qen, tash s’dona me u nda,por me u bashku nje peme, me rrenje e dege.Jena te lashte, me ADN ,  nga nje gjak,ne trojet tona, nje fis kena qene me pare,nje emen na kan pas thirr, te paret tane,pellazgo-ilire...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora