E premte, 10.07.2020, 01:26 PM (GMT+1)

Search by date: 1/8/2020

Adil Fetahu: Yuval Noah Harari - 21 leksione për shekullin e 21

Pas dy librave të tij: “Sapiens – historia e shkurtër e njerëzimit” (2011), dhe  “Homo Deus – histori e shkurtër e së ardhmës” (2015),  të cilat u bënë bestselerë botërorë, të përkthyera në më se 45 gjuhë e të shitura në më se 12 milionë kopje, - vitin që shkoi shkrimtari, historiani e profesori  herbrait Yuval Noah Harari botoi librin më...

Dedë Preqi: Ultimatumi i presidentit

Sëcila ditë i ka ngjarjet e veta, për më tepër ato janë edhe fragmente të shkëputura nga këto ngjarje që ua vrasin veshin qytetarëve, të cilët i mbajnë veshët në krah se çka po ndodh me politikën e vendit tonë, gjegjësisht me kualicionin në mes LVV dhe LDK, për të krijuar qeverinë e re në Kosovë...

Alfred Papuçiu: Agim i errët tek fusha e mëllenjave

Puna e palodhur është ligji i artit dhe i jetës, kurse arti është riprodhim krijues i realitetit. Për këtë arsye, shkrimtarët e mëdhenj, poetët e vërtetë nuk presin as porosi, as porositës; ata krijojnë sot, nesër dhe gjithnjë. Këtu e ka burimin zakoni për punë, lufta e vazhdueshme me vështirësitë, mbi bazat e të cilave lulëzon ...

Edison Ypi: Qytet

Në qiell nuk fluturojnë zogj. Nëpër pemë nuk dëgjohen cicërrima. Era nuk vallzon. Flladi nuk freskon. Me gjethet e vdekura nuk merret Poeti por fshesari. Shitësi i bulmetit është një veremli. Ndreqësi i bravave një derr. I veglave elektronike një skuth. Shqipen po e shkruajnë për ibret. Gazetat janë të palexueshme...

Përparim Hysi: Ditëlindja e Fan Nolit

Kur të çoi nëna në shkollë, me një thes në kurrizNuk e dinim që më"vonë", bëhesh  NDER i SHQIPËRISË!Gjatë kohës çfarë nuk bëre (herë ministër e herë prift)Po me të gjitha që bëre, ti u ktheve në PROFIT! Me ty foli historia, për të MADHIN SKËNDERBE!Më shumë foli letërsia, me krijimet që na dhe!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora