E shtune, 22.01.2022, 08:07 PM (GMT)

Search by date: 1/7/2022

Arbëri Demaçi: Prindërit emrat shqip, kurse fëmijët emra arabë!

Pas luftës ky fenomeni i konvertimit nga feja muslimane (që paska pas qenë fe e gjyshërve tanë analfabet dhe primitiv) në fe muslimane “moderne”( me ferexhe, me mjekrra e trefertalka) është bërë më se e zakonshme.Mirëpo përveç kësaj veshjeje çka tjetër e karakterizon këtë fe “moderne”?...

Edison Ypi: Difekte

Një gramshak ndezi një qiri. Pas pak qiriu u fik. E provoi disa herë me shkrepse, çakmak, eshkë. Meazallah. Prej asaj dite nuk ndezi dot asgjë. Shkakun e këtij Difekti e mësoi pas shumë vitesh: Gjyshi nga nëna kishte hedhur në erë me dinamit një Kishë në Myzeqe...

Ndue Ukaj: A ka shoqëria jonë një ide a një ideal sublim?

Vakumi i madh kulturor i viteve që kemi lënë pas, ka sjellë një gjendje të rëndë apatie, mjegull mendore dhe identitare dhe sot dukemi të trallisur e të humbur.Vakumi kulturor e ka shkretuar tej mase jetën tonë shoqërore, e ka goditë rënd politikën dhe gjithçka vërtitet rreth saj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora