E marte, 26.01.2021, 09:30 PM (GMT)

Search by date: 1/7/2021

Kozeta Zylo: Reflektime në ditëlindjen e Fan S. Nolit

Sot ka ditëlindjen Fan Stelian Noli, Burri i ndritur i Kombit.  Vepra dhe historia e Tij janë përjetësuar në zemrat e shqiptarëve.  Në këtë shkrim nuk do të rendis veprat, përkthimet, publicistikën si një intelektual erudit, ngase janë thënë, lexuar dhe sigurisht do të mësohen dhe përsëriten brez pas brezi, por dua të...

Jozefina Topalli: Sot eshte Imperative nevoja per Ndryshim!

Boshatisja e vendit eshte drame kombetare.Ikin te rinjte, ikin intelektualet.Njerezit nuk besojne me ne politike.Njerezit duan nje shtet qe nuk vjedh qytetaret e vet; nje shtet qe nuk mbron hajdutet; nje shtet qe menaxhon mire leket qe vijne nga vjelja e taxave;Levizja per Ndryshim synon nje shtet...

Ndue Ukaj: Dalldia pas dhuratave turke, tash e sa mote, nuk na lë të bëhemi popull normal

Shqipëria e jonë, në vend se të behet e zoja e t' u ndihmojë të tjerëve, meqë i ka të gjitha parakushtet për t' u bërë e tillë, ajo dalldiset deri në nivel gërdie nga disa dhurata të vockla që u jep baba sulltan, dhe përnjëherë bëhet bukëshkalë e pështyn krejt atë që Europa bën për të. Kjo dalldi tregon fytyrën tonë të vërtetë hipokrite dhe po ashtu e...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla - Biografi e shkurtë (2)

Arrestimet dhe pushkatimet e Klerit Katolik Shqiptar kishin fillue që në Janarin e 1945, me Don Lazer Shantojen e poetin e ambelsisë, si e cilsonte Shkodra, Don Ndre Zadejen. Të dy u pushkatuene mbrenda pak kohe me shpifje e akuza fallse.Mbas pak muejsh edhe At Pjeter Meshkalla...

Resmi Osmani: Vallja e stinëve

Stinët,të zëna dorë për dore, me dymbëdhjetë valltarë, hedhin vallen e vitit, rreth pemës së jetës. Ndërrohen, ikin dhe vijnë, pafundësisht, me të njëjtin emër, me të njëjtat dukuri. Ne i ndjekim pas, pa e ditur jemi pjesë e tyre, apo janë ato pjesë e jona?Ndryshe pej tyre, stinët tona të jetës, që edhe ato janë...

Ermal Mulosmani: “Haxhiqamiloida” në Portën e Lartë të Erdoganit

Fjalën “haxhiqamiloida” e kam ndeshur për herë të parë në esenë “Mosmarrëveshja” të Ismail Kadaresë. Ajo fjalë ka referencë katundarin analfabet e besimtar tiranas Haxhi Qamili, i cili i vuri flakën Shqipërisë në vitet 1914-1915 duke kërkuar largimin e Princ Vidit dhe bashkimin e Shqipërisë me shtetin osman ose të paktën ...

Fahri Xharra: Si e mashtronin serbët Europën për ne?

Serbë  shkruanin : “ që mos të na shihet se ne e kemi në shënjestër vetëm marrëdhënjet e serbëve me shqiptarë , ne do ta japim edhe historinë e shkurtër të vendbanimit shqiptar në Sanxhak, i cili nuk ishte muhamedan por i krishterë. dhe dhunën ndaj tyre prej vetë shqiptareve, më ketë të tregojmë si plotësim se si shqiptarët ...

Gjokë Dabaj: Aziz Gjergji - Rinia e Mbretit Zog

Monografia historike “Rinia e Mbretit Zog” e historianit Aziz Gjergji, u botua në GEER, Tiranë 2020 dhe ka 466 faqe. Unë jam nga të parët që e kam marrë dhe lexuar këtë libër dhe, besoj, nga të parët që po shkruaj diçka për ‘të.Me Aziz Gjergjin kemi qenë bashkëstudentë në Fakultetin e Histori-Filologjisë...

Hamza Halabaku: Dashuria që nuk u kurorëzua

Çadrat e vendosura në ranë nuk ishin afër njëra-tjetrës sikur gjatë dy muajve të shkuar. Gjatë korrikut e gushtit, cili do plazh i Ulqinit, ishte aq i ngarkuar që, si thuhet, as mollën nuk kishe ku ta lije! Atë fillim shtatori moti kishte vazhduar të jetë i nxehtë sikur në fund të gushtit, ndërsa çadra të lira kishte sa të duash...

Bardhyl Maliqi: Qendra e artit Dea rrezaton kulturë

Ndërtesa shumëkatëshe, disko, kazino, lojëra fati, kafenera dhe restorante, hotele dhe motele Bashkia e Sarandës ka plot. Ka aq shume sa 5000 apartamente janë ende të pa shitur. Qendra kulturore pranë Bashkisë Sarandë ka shumë vjet që vegjeton dhe personeli i ka marrë të gjitha këto vjet paratë pothuajse kot...

Vladimir Shyti: Shqiptarë, të bashkuar rreth Kosovës!

Kosova në të drejtën e saj qëndron ashtu, me vendosmëri nën qiellin e fatit të vet.Që nga ky pranim i vendosur për të ruajtur lirinë e demokracinë fituar me gjak, kundër shovinizmit Serb, tashmë ruan veten nga përlyerja e asaj lufte çlirimtare, që qarqe të caktuara dëshirojnë t’a emërtojnë këtë revolucion çlirimtarë në rebelim...

Florim Zeqa: Alternativa nga mërgata largon përbindëshat politik!

Alternativa politike nga mërgata është imperativ i ngutshëm kohorë, për arsye se  mërgimtarët kanë nevojë për një forcë politike që mbronë pasuritë dhe shtëpitë e tyre nga hajdutët ordinerë, që i liron nga tatimi në pronë për shtëpitë e ndërtuara pas lufte dhe pronat e pashfrytëzuara, por jo edhe nga tatimet për veprimtari afariste...

Ndue Dedaj: Tamarë - Kelmend, duke medituar për unazën e Alpeve

Malësia e Madhe nuk ka qenë pagëzuar rastësisht me këtë emër, por për t'u dalluar nga malësitë e tjera shqiptare si gjeografi. Atje gjendet maja e Shqipërisë.Nuk do ta kishim këtë malësi pa zërin e lahutës dhe “Lahutën e Malësisë” së Gjergj Fishtës pa jehonën e lirisë së këtyre kreshtave...

Fahri Xharra: A ishin serbët ndonjë herë të besimit katolik?

Një përgjigje ndaj Aurel Plasarit , serbt paraqiten historikisht pas Kongresit te Belinit 1878. ata  te shekullit 11 qe ju i quani serb ishin shqiptar ortodoks. Zoti Plasari mos krijoni serbofili në tokat tona me librat tuaja të pista.Serbët nuk kanë qenë kurrë katolik, se janë shumë vonshëm për të kaluar fazën e katolicizmit...

Ndue Ukaj: Kosovës i duhen ndryshime politike cilësore që priren nga idetë humane

Sipas George Orwell-it, synimi i parë i çdo revolucioni është gjuha, që synon të vendosë fuqinë aty ku duhet të jetë drejtësia. E kjo arrihet përmes ideve kolektiviste.Kolektivizimi është një doktrinë ose aset ideologjik, në të cilën qëllimi i një kolektivi të caktuar, siç është shteti, kombi, shoqëria,  kanë ...

Mursel Muçolli: Kadri Muçolli, njeriu që meriton të përkujtohet

Kadri Muçolli, njeriu që me trimërinë e dijen e tij, me ndihmën e bashkfshatarëve të fshatit Herticë të Llapit, shpëtoi fshatin pa u djegur dhe banorët pa u masakruar nga serbët para 100 vitesh, pikërisht mç 6 janar 1921, kur ishin djegur e masakruar banorë të disa fshatrave tjerë të Rrethit të...

Halil Gashi: Iku nga jeta dhe një veprimtar i orëve të para

Nismetarët e themelimit të Klubit të parë të punëtorve shqiptar “ Emin Duraku”në Dyseldorf të Gjermanisë ,në vitin 1978 ishin dhe mbetën   heronjët e asaj përiudhe që filuan vendosmerisht rrugëtimin e tyre për Kosovën  Republikë  , për Kosovën e lirë dhe të pavarur . Ata u poqën...

Gani Mehmeti: Zgjedhjet e ardhshme, më të vështirat për LDK-në!

Nëse, në të gjitha zgjedhjet e deritanishme, elektorati ka pasur një motiv për ta votuar LDK-në, kësaj radhe nuk di se çfarë motivi do të kenë për ta votuar atë.Me të drejtë, qemë aktivizuar në Lidhjen Demokratike të Kosovës menjëherë mbas themelimit të saj, duke u rreshtuar në luftë kundër ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora