E premte, 03.07.2020, 07:06 PM (GMT+1)

Search by date: 1/7/2020

Enver Bytyçi: Nuk ndërtohet qeverisja me formulat e Rexhep Qosjes!

U bënë plot tri muaj nga dita kur qytetarët e Kosovës shprehën verdiktin për të rrëzuar pushtetin e inkriminuar të PAN dhe për të sjellë në pushtet opozitën e përfaqësuar nga VV dhe LDK. Votuesit e shprehën vullnetin e tyre që të dy partitë e opozitës të përfaqësohen njësoj në parlamentin e ardhshëm. Kur në parlament ulen një numër...

Alma Lama: Duhet te ndertohet kulture politike

Nje nga problemet me madhore te procesit te konsolidimit te shtetit te Kosoves, te institucioneve dhe bashkeqeverisjes eshte mungesa e seriozitetit.Perfaqesuesit e institucioneve dhe subjekteve politike sillen ne kundershtim me normat nderkombetare moderne te...

Edison Ypi: Biznes

Mbi trotuarin e “Bankë”-s, shitet “Bar Miu”. Rrëzë murit të “Change”-it tregëtohet “Far Djathi”. Anash vetrinës së “Fustane Nusërie”, janë nderë të mbathura. Dyqani i frutave mban tabelën “Mish Derri i Freskët”. Në “Farmaci” mund të hyhet vetëm nëpërmjet derës së dyqanit ku shiten "Patate me shumicë"...

Tahir Bezhani: Lulzim Logu - Ethet e Lutjes

Lulzim Logu është ndër poetët më të spikatur të kohës sonë, i cili përmes pendës së tij të mbrehtë,  bëri  hapa të konsiderueshëm,  duke  ecur sigurtë  majave të artit poetik. Si autorë i dymbëdhjetë veprave letrare( dhjetë nga keta me vargje haiku etj),  u bë emër i njohur  jo vetëm  në shtrirje kombëtare,  por edhe më gjërë,  duke...

Ibrahim Kabili: Hasan Lila - Figurë e shquar e Bendës

Si motiv për të bërë këtë shkrim modest u bënë kujtimet e mija të fëmijërisë. Deri në moshën 10 vjeçare unë kam patur kontakte me të dhe ruaj në memorienn time kujtimet më të mira. Ai që në pamjen e parë të jepte pështypjen e një intelektuali dhe njeriu të ditur. Brenda tij dukej se ruhej një bagazh ...

Albert Habazaj: Burri i vockël Mares Habazaj

Çeli ngrohtë e bukur dielliMë tre tetor dhe plot shkëlqimMe kostum lirik u vesh qielli,Toka u zbukurua me blerim. Me ujët bënë trininë e gëzimit,Shndritën pastër si vesa në gjethe,Nga Shenjtëria e LumturimitPëllumba pruri Mares me vete. ...

Neki Lulaj: Dimër i fortë në Kosovë

Kushtetutë me halleMe fije kompromisiDolën penjtë në vallePabesi ban pisi.Çdo gjë shkoi në ferrëIku gjaku, djersa.Vetëm interesPo votë kërkon karriera. ..

Shyqyri Fejzo: Kënga e Ftujkës

“Ftujkëza e bardha me zileKur më ngjitesh asaj brinje…”(E këndonte Lame Ibra)Ishe shumë e bukur, si një manushaqeSi një diell behari, papritur mu shfaqeNga brinja e lodhur, skuqte gush e faqeMua nuk më pe, sa shumë më kënaqe...

Eshref Ymeri: Një “panteon” me vlera mbarëkombëtare

Nder dhe respekt të veçantë për shkrimtaren, poeten, publicisten e shquar dhe hulumtuesen këmbëngulëse të kombit shqiptar, zonjën Vilhelme Vranari Haxhiraj, për këtë ikonë të kulturës sonë kombëtare, e cila, me punën e saj të shkëlqyer kërkimore, ka hyrë thellë në rojtinat e historisë dhe ka nxjerrë në dritën e diellit ...

Përparim Hysi: "Alfabeti" i një poeti "Analfabet?!

Nuk ka ditë që mos lexoj. Më është bërë shprehi qysh nga viti 1953,kur isha në klasën e gjashtë unike(sç quhej atëherë). "Lexoni që të jetoni", ka shkruar FLOBERI. Sado që nuk i besoj kësaj thënieje,se jam bestyt dhe i besoj asaj që thotë populli:- Fati i të gjallit,caktohet në tre të natës dhe është i fshehtë. Bregasit  e kanë fiksuar:- Tek guri ...

Ninoslav Ivanovski: “Stresi dhe ne”

Libri “Stresi dhe ne” i cili tani gjendet para lexuesit për shumë  gjëra është i jashtëzakonshëm.  Ai hetohet që nga vet titulli, më saktë nga zgjedhja e temës e cila është aq aktuale sa edhe vetë jeta. Kështu nuk ka lëmi, regjion ose disiplinë në jetën tonë të përditshme ku problemi i stresit dhe veprimi i tij mbi individi...

Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios

Roger Federer nuk ndalet në moshën 37 vjeçare të përgatitet për të marrë trofe të tjera. Ai kërkon që në Lojrat Verore Olimpike në Tokio të marrë medaljen e artë, e cila i mungon në koleksionin e tij.Ai në një dalje të fundit para mediave ai ka treguar se është shumë euforik në fitoren e lojërave në Japoni 2020...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora