E shtune, 22.01.2022, 09:45 PM (GMT)

Search by date: 1/6/2022

Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...

Sami Islami: Shqiptarët, laboratori i eksperimenteve ideologjike!

Shqiptarët janë laboratori i eksperimenteve ideologjike! Erdhi Perandoria Bizantine, shqiptarët nga paganë u bënë ortotoks, erdhi Perandoria Romake, shqiptarët,  nga ortodoks (një pjesë shumë e madhe) u bënë katolikë! Erdhi Perandoria Otomane (Turke), shqiptarët, nga ortodoks, u bënë me shumicë myslimanë! Erdhi ideoligjia komuniste...

Enver Bytyçi: Berisha sulmohet për atë çfarë eshtë, jo për atë që bën!

Kur atë ditë maji të vitit 2021 sekretari Blinken  njoftoi vendimin e tij për non gratën e zotit Berisha, Sokol Balla ishte i pari që shpalli fitoren historike të Edi Ramës ndaj liderit historik të Partisë Demokratike. Madje zëdhënësi de facto i kryeministrit të Shqipërisë e tradhtoi dhe shefin e vet, kur deklaroi se "Sali Berisha ...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Amerikës- shpërnguljet

Seriali i ri “ Kush janë arbëreshët e Italisë ? “ - do të mundohem të japi shënime për pjesën e gjakut tonë që iu deshtë dy herë të ndërron vendbanimin; së pari nga Morea që ishte vendlindja e tyre dhe së dyti pas qindra vitesh edhe nga Sicilia, vend banimi dhe vendlindja e gjeneratave...

Eshref Ymeri: Rama dhe atavizmi i tij politik

Rama asnjëherë nuk ka qenë një njeri i vetëmjaftueshëm. Ai gjithmonë ka pasur nevojë për një armik ose për një skllav për të arritur vetëvlerësimin. Por kjo nuk është gjë tjetër, përveçse kompleks inferioriteti. Por po të marrim parasysh përcaktimin “tip kriminal” që e ka përpunuar...

Florim Zeqa: Qytetarët duan zgjidhje, jo prolongim të problemeve me Serbinë!

Si pasojë e tjetërsimit të luftës çlirimtare në njërën anë dhe intervenimit ushtarak të NATO-s në ndërprerjen e “konfliktit” të armatosur në anën tjetër, edhe gati 23 vjet pas çlirimit dhe 14 vjet pas pavarësimit, Kosova ka mbetur ende e mbështjellur nga vargonjët serbosllav në veri dhe brendi të vendit...

Sevdail Hyseni: Mjeshtrit Arben Duka

Kur u nda nga jetaMjeshtri Arben Duka,Mbi krahët e çmimitHip kripa edhe buka ! Tani edhe gjellëtDo t’mbeten pa shije,S’e kemi humorinQë na bënte hije!...

Hilmi Saraçi: Kush ishte Mulla Asllan Murati

Mulla Asllani herët filloi të punojë me zell dhe dashuri për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Në këtë fushë krahas me të tjerë, sidomos me prof. Latif Berishën  u angazhua në aktivitete shoqërore dhe politike kundër pushtuesit serbo çetnik. Në xhami dhe kudo nëpër institucionet tjera...

Përparim Hysi: Ditëlindja e Nolit

Kur të çojë nëna në shkollë, me një thes mbi kurrizNuk e dinim që një ditë, ti do jesh NDERI I SHQIPËRISËNe të patëm KRYEMINISTËR dhe pastaj, psallte në KISHËHistorian, POET, përkthyes(vlera si ti , askush nuk i kish) Me ty foli HIstoria për të madhin SKËNDERBEKryevepra letërsie veçse ti solle për ne...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora