E marte, 26.01.2021, 09:13 PM (GMT)

Search by date: 1/6/2021

Entela Binjaku: Në Mekat, mes miqve dhe dashurisë për gjuhën

Arumunët janë të vendosur në disa zona të Shqipërisë si në: Korçë, Tiranë, në Durrës, Kavajë, Elbasan, Divjakë, Lushnje, Berat etj.Vlora është një ndër qytetet ku jetojnë arumunët.  Kjo pakicë kombëtare banon në fshatrat: Selenicë, Armen, Mekat, Bunavi, Bestrovë, Cerkovinë, Skrofotinë, Zvërnec, Beshisht...

Kozeta Zylo: Lamtumirë poeti penë ndritur Luigj Çekaj!

Nuk kam shkruar gjatë gjithë jetës sime dhe t’i përcjellë publikut kaq shumë homazhe sa viti që shkoi dhe po aq gllabërues po duket dhe ky fillim viti…Sot është ndarë nga jeta poeti penë ndritur Luigj Çekaj.  Lajmin e dhimbshëm e dha në llogarinë e saj në F/B, vajza e tij Enkolana Çekaj Mundija.  Me trishtim dhe keqardhje...

Andi Bushati: Çmimi që do të paguajmë për dhuratat e Erdoganit

Sot në Ankara ka ndodhur një ngjarje e pazakontë. Kryeministrit shqiptar i është organizuar një nga pritjet më solemne dhe më pompoze që mund të ekzistojnë. Edi Rama hyri triumfator në pallatin madhështor me 2 mijë dhoma, garda e meherëve, e veshur me uniformat e ish mbajtësve të tendës së sulltanit, bëri roje nderi ...

Qazim Namani: Kisha në Boletin është katolike shqiptare

Ndarja zyrtare midis të krishterëve të lindjes, e të perëndimit, ndodhi në vitin 1054, për arsye të rivalitetit kulturor dhe gjeopolitik, midis anës lindore të perandorisë romake, (Bizantit), dhe Evropës Perëndimore që fliste latinisht, (Romës).Deri në vitin 1582, të gjitha festat e krishtera...

Blerim Latifi: Ditëlindjet e mëdha të kombit - Noli

Përkthente në shqip veprat më të mëdha të letërsisë botërore, në kohën kur populli i tij nuk dinte shkrim dhe lexim. Studionte në Harvard, në kohën kur populli i tij përpiqej të hapte aty këtu ndonjë shkollë të abetares. Bënte studime shkencore e filozofike mbi Bethovenin dhe Revolucionin francez, në kohën populli i tij ende ...

Nuhi Veselaj: Pse “po” paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme (8)

Para se të thellohemi në lëndën që do të trajtohet në këtë krye, që ka për shenjë-objektivi “standardin e gjuhës shqipe si realitet dhe trill-gogolëzimin si armë e fundit brendagjuhësore kundër rikthimit të paskajores në standard, ” do ta konstatojmë se vërtet i tillë si është, standardi i sotëm i shqipes është një realitet...

Jozefina Topalli: Vendi yne ka nevoje per lider te pa korruptuar!

Vendi yne ka nevoje per vendime te forta kundra korrupsionit dhe varferise. Vendi yne ka nevoje per nje qeverisje te mire.Levizja per ndryshim synon zevendesimin qeverisjes se keqe me nje qeverisje te paster, pa korrupsion. Prandaj ajo eshte kundra 3 kryetareve te korruptuar!...

Fahri Xharra: ‘’Po humbasim’’

Po Humbasim ! Me të vërtetet po humbasim. Po e shoh që po humbasim, po shkrihemi si akulli në Diell. Se po humbasim frikësohej Mit`hat Frashëri që në vitin 1899 apo më herët e shkroi këtë letër drejtuar kohës së tij kur 98 % e popullit të madh shqiptar ishim analfabat.   Po , sot kur gati 99% jemi  të alfabetuar...

Niki Musolli: Baleti trashëgon miqësinë shqiptaro-amerikane

Me 25 dhjetor, trupa prestigjioze e Baletit Kombëtar të Kosovës (BKK) u bë pjesë e Mistletoe Cast në shfaqen e mirënjohur amerikane “The Nutshell”. Shfaqja u transmetua nga kompania teatrale e San Fanciskos “Mannakin Theater and Dance” në mbarë botën nëpërmjet një live-stream shumë të...

Blerim Rrecaj: Shije shqetësimi

Patëm biseduar në GërmiMe atë që patëm takuar me gruan e tijNa pat thënë dëshpërimishtPo i prishim vendbanimetEdhe ata që i njihnim e i dinim për patriotëDuke ndërtuar paplanifikim...

Zihni Elezi: Ngjitje nё maratonёn e pafundme tё letёrsisё

Libri me tregime “Kthimi i mbrapshtё” i Fatmir Mingulit ёshtё libri i dytё i tij me tregime. Ky libёr pёrmban 19 tregime dhe 6 ese.Mes tregimeve dhe eseve ka dhe disa kushtime qё i dedikohen autorёve tё njohur shqiptarё, si Moikom Zeqo, Timo Mёrkuri, Shpendi Topollaj, Dimitrov Popovi, Edmond Shallvari, Dhimitёr Nica...

Dorian Koçi: Madhështia e Nolit

Në datën 6 janar është 139 vjetori i lindjes së Fan Nolit, këtij kolosi të kulturës shqiptare. Për të kuptuar vlerën dhe rëndësinë e kësaj figure të papërsëritshme të panteonit akoma të pandërtuar shqiptar duhet të hedhësh vështrimin mbrapa për të parë se ç’trashëgimi dhe kulturë politike shqiptare kishin para tij. Nëse...

Skënder Kapiti: Nuk është “shpikje” e Vjosa Osmanit slogani “Guxo”

Slogani “Guxo” nuk është shpikje as e Vjosa Osmanit dhe as i Partisë Demokratike  të Kosovës , por është e Iluminizmit , parulla e të cilit ishte “Ki guximin për të përdorur mëndjen tënde”, parim të cilin unë e kam cituar në Librin tim filozofik “NJERIU FILOZOF, ETIK E POLITIK” në kapitullin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora