E premte, 10.07.2020, 02:53 PM (GMT+1)

Search by date: 1/6/2020

Kalosh Çeliku: “Shpëtimtari” i shqiptarëve në ring

“Shpëtimtari” i shqiptarëve vazhdon ringun luftarak edhe në këto zgjedhje të parakohëshme parlamentare, në Maqedonininë e Veriut ta imitojë Kaubojin e Shkupit Shqiptar. Edhe pse, nuk është boksier profesionist politik për ”Fitore”.E gjithë kjo fushatë parazgjedhor...

Enver Bytyçi: Vrasja e gjeneralit iranian ka ndryshuar disa ekuilibra

Së pari, ka rënë ideja e Trump që përparësi të ketë rritja ekonomike e vendit dhe politika e jashtme të ishte në rend të dytë. Logoja “Amerika është e para” nuk vlen vetëm për fuqizimin dhe politikat e brendshme të Amerikës, kjo logo vlen edhe për interesat amerikane në botë. Nëse Trump arrin ta izolojë Rusinë...

Fatmir Minguli: Fahri Xharra - Roma fliste shqip

Nuk është as i ri dhe as i papritur botimi i librit “Roma fliste shqip”, i studiuesit Fahri Xharra. Nuk kemi të bëjmë, natyrisht me një botim të mëparshëm të këtij libri, por ai vjen si vazhdë e një pune kolosale të këtij autori, i cili ka botuar katër libra e qindra artikuj shkencorë  që studjojnë gjenezën më të hershme të popullit tone shqiptar...

Fahri Xharra: Kryqi i thyer pellazg u keqpërdor nga nazistët

Kryqi i thyer pellazg, njihet mbi 12 mijë vjet. Qëllimet e tij të para i dinë vetëm ata që me shpërndarjen e tyre e barten me veti edhe këtë shenjë që  i bëri ballëkohës aq të gjatë , deri në ditët tona. Shpjegimet për te janë nga më tëndryshmet,  të “ vërtetën...

Alfred Papuçiu : Labirinthet diplomatike dhe çështja e Kosovës

Nuk ka shumë kohë që Profesor Ksenofon Krisafi, një prej profesorëve më të njohur të së Drejtës Ndërkombëtare, Dekanit  të Fakultetit të Drejtësisë dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare në UMSH ka botuar dy librat e rinj :  “Lufta e Kosovës në Labirintet Diplomatike" dhe “Në Gjenevë...

Rudina Llazari: Një libër me vlera të pakrahasueshme

Të sjellësh në harkun kohor të 365 ditëve një libër të ri, pa më të voglën mëdyshje është arritje e sukses. Edibe Selimi Osmani sjell para lexuesit një tjetër perlë të thesarit të saj. Një përmbledhje me Legjenda e Tregime popullore është tashmë në dorën tonë. Autorja, etnologe e folkloriste...

Dan Kosumi: LKSHM dhe kuvendi i qyqeve

Pas skandaleve te njëpasnjëshme dhe pas dorëheqjeve të 15 anëtarëve të kryesisë, Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë dështoj edhe në organizimin dhe mbajtjen e të ashtuquajturit  Kuvend të saj. Dështoj, sepse anëtarësuia u rrudh aq shumë sa që, thirrjës për mbajtjën e Kuvendit nuk iu përgjigjen më tepër  ...

Shefqet Dibrani: Nazmi Rrahmani - Malësorja

Romani “MALËSORJA”, i Nazmi Rrahmanit, si asnjë vepër tjetër letrare, e ka pasur ndikimin e vet në letërsinë shqipe, veçmas ka ndikuar në edukimin dhe formimin intelektual të gjeneratave të tëra tek shqiptarët në Kosovë dhe hapësirën e ish Jugosllavisë. Ky roman që nga botimi i parë në vitin 1965, është preferuar si lekturë shkollore...

Përparim Hysi: Elegji për Ali Asllanin

40-vjet më parë,vdiq POET ALIU!Që me fjalë e vargje bënte synjeriu!Bënte synjeriu me fjalë e me vargjeMe brumë dashuria plot e tija "magje". Lezet i kish vargu, lezet edhe fjalaKulm i poezive a s'qe "HANKO HALLA"?Dashurinë maja dhe brumë dashurinëVetëm një  LASGUSH matej me...

Sevdail Hyseni: Samari

Kur vdiq Samarxhiu,Një plak me përvojë,Gomarët e rinjU hodhën në lojë! Thanë të ngazëllyer:Lum për ne veshgjatë,S'ka më samarxhinjDo t'jemi me fat! ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora