E merkure, 08.02.2023, 10:19 AM (GMT)

Search by date: 1/5/2023

Kastriot Dervishi: Kur Uran Kostreci shpallej në kërkim

Kështu shpallej në kërkim Uran Kostreci, teksa për herë të dytë u largua nga internimi (një fshat i Peqinit) më 4.2.1986 në drejtim Shijakut e të Durrësit. Dy ditë më pas shkon në Tiranë. Fjeti rrugëve. Kthehet prapë në Durrës. Pa u vënë re nga askush, niset me tren në drejtim të Vlorës, me synim që pas takimit me disa miq të arratisej jashtë vendit...

Prend Buzhala: Vrasja e besimit shoqëror

Është e tmerrshme (do të thosha: edhe kriminale), kur të diplomuarit e shkencave natyrore emërohen si zyrtarë administrate apo kur të diplomuarit me profile joarsimore, emërohen drejtues arsimi nëpër shkolla a institucione komunale... dhe kur të diplomuarin e vendosim në një vend pune për të cilin nuk ka bërë studime...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora