E enjte, 18.08.2022, 03:20 AM (GMT+1)

Search by date: 1/5/2022

Fritz Radovani: A kishte rregjent Europa me duer pa njolla gjaku?!

At Antoni nuk ka pranue me u largue nga Shqipnia dhe po kjé nevoja do të pranonte edhe vdekjen për të cilën, Ai vetë nuk dinte shkak. Por kishte kërkue nga gjenerali gjerman, “largimin e trupave të fundit të ushtrisë gjermane me datën 29 Nandor 1944 dhe jo, me 28 që kishin planifikue ata...

Kastriot Dervishi: "Lulja", "Nderi i kombit"!

Në ka gjë që nuk ka asnjë lloj vlere, madje është turp ta marrësh, është dekorata në Shqipëri. Duke filluar nga individë që nuk e meritojnë e deri deri te organizata kriminelësh, janë nderuar me "Nderin e kombit", një kohë që u takonte ai që kanë pasur gjithë jetën, titullin "Turpi i kombit"...

Resmi Osmani: Dita e fundit e mbretëreshës Teuta

Pallati i gjeneral Dhimitër Farit në ujdhesën e Farit.Një mëngjes rojet kapën një burrë tëpanjohur, që ishte fshehur pas një kthine të mureve që qarkonin pallatin.Kur e pyetën kush ishte,nga ishte dhe pse kishte ardhur, ai vetëtimthi nxori poshtë këmishës së gjatë një thikë...

Enver Bytyçi: Pyeteni Pacollin se çfarë mendon Serbia për Asosacionin!

Të gjitha partitë opozitare të Lindjes Europiane, të cilat u formuan në procesin e rënies së sistemit komunist, u tkurrën ose u shuan pas një apo dy dekadave. E vetmja parti që rezistoi fort ishte Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. Por LDK u formua dhe...

Albert Zholi: Ja urimet e artistëve të mëdhenj për vitin e ri 2022

Flasin Margarita Xhepa, Luftar Paja, Tinka Kurti, Luan Zhegu, Kastriot Tusha, Ylli Baka, Petrit Lulo - Viti i ri është një festë që pritet me padurim. Në çdo situatë edhe pandemie festa e Vitit të Ri sjell gëzime, dhurata, festime, këngë, vizita, etj…Tashmë janë orët e fundit të vitit 2021. Ky vit që po lemë pas pati...

Mimoza Zymeri: Po besove te vetja

Nuk ka më të fuqishëmsesa ne vetë..Çdo forcë madhështorefshihet brenda nesh. Çdo e mirë të vjenpo besove te vetja,mos prit shumë gjatëse nuk ec ngadalë jeta...

Beqir Cikaqi: Faik Tafolli - Një kullë nëpër shekuj

Kështu mendova ta quaj opinionin tim rreth  librit që sot po promovohet, dhe që në fillim dua të citojë një thmendim (thënje) të Betrand Rusellit, sipas të cilit:“Ka dy arsye për të lexuar një libër: një, të shijon leximi; tjetra: mund të mburresh rreth tij”,kështu ndihem me librin që sot po promovohet, e që pata mundësi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora