E premte, 10.07.2020, 02:36 PM (GMT+1)

Search by date: 1/5/2020

Zeqir Lushaj: Ç'ka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...

Frank Shkreli: 'Gypat' që ndalojnë vendosjen e shtatores së Anton Çetës në Prishtinë

Me 3 Janar, 1920 ka lindur në Gjakovë, Anton Çeta, profesori, shkrimtari dhe patrioti i shquar i Kombit shqiptar, si njeriu, i cili përveç kontributeve të shumta në fushën e albanologjisë, letërsisë dhe kulturës shqiptare në përgjithësi -- ai duke shtrirë dorën e pajtimit, ka pajtuar me mijëra familje në hasmëri, jo vetëm në Kosovë por edhe ...

Nuredin Lushaj: Plaku legjendar i bjeshkëve tona

Mark Deda (1840-1910) është dëshmori i parë që Berisha dhe Puka dhanë për liri e Pavarësi i cili është pinjoll i një prej kullave të Malësisë, që bijtë e saj kanë lënë histori të lavdishme ndër breza në luftë për liri e pavarësi me pushtuesit osmanë, serbë e malazezë, duke ia kushtuar jetën atdheut tonë të dashur...

Alma Lama: Jemi ne krah te SHBA

Irani eshte nje diktature teokratike ku pushteti eshte ne duar te Ajetollaheve, te cilet e kane cuar vendin e tyre mbrapa me dekada; me mijera qytetare iraniane vriten e burgosen cdo vit, pushteti mbahet me dhune, pavareisht perpjekjeve te vazhdueshme te qytetareve te ketij vendi per te permbysur regjimin...

Vebi Xhemaili: Sa e madhe ishte Shqipëria sipas hartave ruse (1878-1880)

Kongresi i Berlinit, i filloi punimet më 13 qershor 1878 duke parashtruar kërkesat e grupimeve të ndara në tri sfera interesi; atyre ruse, austro-hungareze, dhe angleze. Ndërsa ndikimi osman po tërhiqej nga kufiri i tij perëndimor, administratat dhe ushtritë e tri perandorive të tjera u afruan edhe më ngushtë njëra me tjetrën...

Fritz Radovani: Pafundësi

Det’i kaltërt, i bukur, i pastër bilur, i qetë, reda-reda mbi të cilin ndihët një fllad që derdhët mbi breg mbas një tingllime që të ngjason me një pllaf e, gjithshka, këthehët në shkumbë. Tue e shikue më duket se po i vê kambët mbi një rrexë të punueme me grep si dikur i punonte Nana. Kur kambët mbi lmon ndiej freski...

Enver Bytyçi: Edi Rama është hero i kombit, popullit dhe shtetit të Serbisë!

Para pak ditësh kryeministri i Shqipërisë në përgjigje të kritikave për bashkëpunimin e tij me Beogradin dhe denigrimin që ai i bën Kosovës, shkroi një status në të cilin përpiqej të thoshte se “Nuk ishte hero as atëherë kur deklaroi në Beograd që Serbia ta njohë Kosovën dhe nuk është tradhtar as sot me iniciativën e Minishgengenit”! Në ...

Jahja Drançolli: Jehona e flamurit arbër në arte europiane

Pas themelimit të Perandorisë Latine në vitin 1204 nga Republika e Venedikut, mbretëria e Francës, e ndonjë vendi tjetër europian, shteti i Arbrit (sikurse që kishte vepruar më parë mbretëria e Kroacisë në vitin 1102 me mbretërinë e Hungarisë), do të kërkon mbrojtje nga bujaria e shteteve në fjalë, të cilat kishin sjellur në Arbëri edhe...

Hilmi Saraçi: Mjekrroshat

Njerëzit për shumë arsyera dëshirojnë ta ndryshojnë pamjen e tyre dhe të duken tjetërfare , të dallohen nga të tjerët, të duken më të “bukur” më “tërheqës”, por edhe të kamuflohen. Ata kanë gjetur mënyrën si të dallohen më lehtë , si të maskohen dhe si t’i mbulojnë gjurmet e hapave të tyre gjatë ...

Edison Ypi: Si të humbësh me sukses

Për të humbur sa më thellë, pra për të humbur me sukses, llomotit sa më tepër. Që të mos duket sikur duke llomotitur po ja bën qefin armikut, llomotitjen bëje në emër të parimit "Llomotitja është nder dhe lavdi". Mblidhu me miq e shokë për të llapur së bashku në atë mënyrë që pakënaqësitë e tua dhe bastardave si ty të shumfishohen ...

Libri më i ri i autorit Gjon Keka: 'Pjetër Bogdani - zëri i gjeniut dhe patriotit'

Libri mbi figurën e Pjetër Bogdanit është i mbështetur në dokumente arkivore dhe bibliotekare. Bogdani këtu shihet si një gjeni, patriot dhe ringjallës i ndërgjegjës kombëtare arbërore. Roli i tij i madh i tij në shërbimin ndaj atdheut dhe lirisë së saj. Zëri i tij në atë kohë ishte zë i një gjeniu dhe patrioti sepse i zgjoi nga gjumi dardanët dhe u tregoi ...

Nexhat Halimi: Qaj nënën e vdekur

Trup i mollës i lulëzuar nën qiell gjatë verësJepte fryt me aromë vjeshtës ngjyrë gjakuNën hije i flinte fëmija i flinte pranë dhe plakuE lëviznin ëndrrat në kullë përmes derës Papritur ra vetëtimë dhe pëlciti shi e ra borëMollë e Kuqe degë më degë thau mbi zjarrToka zgjoi në gjak e lumi ngriu dhe guri çau...

Shefqet Dibrani: Presidenti i Kosovës Isa Mustafa (10-11-12-13)

Pas vdekjes së Presidentit historik të Kosovës, dhe njëkohësisht themeluesit e udhëheqësit karizmatik të LDK, dr. Ibrahim Rugovës, do të ndryshojë strategjia politike e LDK-së, dhe më këtë edhe skema politike në Kosovë. Sesi janë manifestuar ato ditë zie me atë dhembje morale, mund t’iu besohet vetëm idealistëve fanatik...

Jusuf Zenunaj: Kushtetuta

Nipin e pyet hallė Ruka,a ėshtė ligj kushtetuta,apo veç letėr ?!Mos kemi nevojëpër Kushtetutë tjetër ?I kam parė birn' televizorkryetarin e shtetitdhe kuvendarėtek e miratuantė gjithė me radhė.Pse nip m'shikonpėrgjigje s'më jep ?Kushtetua "fle "-ç'bėhet me atdhe ?!Mė thuaj nipi im...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora