E enjte, 18.08.2022, 03:05 AM (GMT+1)

Search by date: 1/4/2022

Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale

Prishtina shtrihet në mes të përroit të vegjël Prishtinës, Vellushës dhe Matiqanit, që rrjedhin nga kodrinat xehetarie në anën perëndimore  të malësisë së Galabit. Në anën jugore dhe perëndimore Prishtina kufizohet me toka pjellore të fushës së Kosovës. Lartësia mbidetare sillet prej...

Enver Bytyçi: Liria nuk zhvillohet ne bunker, Lul!

Halli i demokrateve nuk eshte Sali Berisha, sic thote Lul Basha! Halli i demokrateve eshte Luli vete, sepse anetaresia e PD-se e di qe Berisha nuk ndryhet e mbyllet brenda me dyer e brava te blinduara! Nuk fshihet ne bunker per t'u ik demokrateve!...

Xhemal Ahmeti: Abu Xhemal Bin Iliri i Vodovodit

Nga tmerri dhe frika se do humben vektorët, bartësit e gjallë të shenjave të një identiteti të mrekullueshëm siç e konsideroj unë kulturën shqiptare dikur u përpoqa të ndrroj emrin - si apel që të ndalet turri i pagëzimit të fëmijëve me emra të dy kulturave komplet tjera, të largëta e...

Avokati trimëror Spartacus: Basha, tmerri i Ramës dhe Berishës :)

Ramë ziu po lodhet kot që të mbajë Saliun.Rama po nxjerr njerëzit e tij për të shpjeguar forcën e Bashës, sepse don të vërtetojë tezën e Saliut që Basha është me Ramën. (!)Si nuk kuptoi një herë nga politika ky piktor me benevrekë?Po forca e Bashës është te Uashingtoni, ku hyn Saliu këtu...

Hamza Halabaku: Letër për Xhemën

Kam vendosur të të shkruaj letër, i dashuri Xhemë! Këto që po t’i shkruaj do të t’i thosha edhe në sy, po nuk po mund të të takoj, edhe pse shpesh po vij në fshat!Letra nuk është vetëm për ty. Këtë letër mund ta lexojnë edhe të tjerët që janë si ti, ose të përngjajnë ty!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora