E marte, 26.01.2021, 08:39 PM (GMT)

Search by date: 1/4/2021

Dukagjin Hata: Si më ndihmuan dhe u bëra mik me dy presidentat amerikanë

Shqiptaro-amerikani Rifat Prençi endet mes Shqipërisë dhe SHBA dhe tani në moshën 83 vjeçare, kur kujtesa e të kaluarës tek ai po bëhet më aktive se kurrë, ndjek gjurmët e të ndodhurave të jetës së tij, përgjatë një kalvari të pashembullt në rrugën e Golgotës. Në këtë rrugë vuajtje e privimi unik, me 23 vjet burg politik ...

Enver Bytyçi: Pasojat shkatërruese të protagonizmit egoist në politikë!

Në maj të vitit 1912 u mblodh në Junik të Kosovës ai që tashmë ka marrë emrin "Kuvendi i Junikut". Ai kuvend u bëri thirrje shqiptarëve që të mobilizohen në luftë kundër Perandorisë Osmane në agoni, me synim kryesor krijimin e shtetit të ri shqiptar. Nga kjo thirrje në gusht të atij viti ushtria e kryengritësve e udhëhequr nga Hasan Prishtina...

Blerinë Hajdini Murselaj: Anton Pashku - Lutjet e Mbrëmjes

Libri me tregime "Lutjet e Mbrëmjes" i Anton Pashkut, përbëhet me tregime nga një tematikë e larmishme, ku përmes këtyre tregimeve, Pashku udhëton në jetën e përditëshme të shoqërisë. Ky libër strukturohet në kapituj të cilët kapituj sjellin tematikën e librit me tregime në tërësinë e tij. "Reksi lehu dy herë", "Dega e fshehur"...

Gjon Keka: Në antikë arbërorët quheshin Ilirë

"Në kohët antike Arbëria quhej Iliri, dhe banorët e saj, të cilët ishin europian ,quheshin ilirë, ndërsa më vonë emri Arbëror (Albani) mbeti i kufizuar në një rajon të ngushtë..." ,shkruan kështu në një Enciklopedi të vitit 1885. Dhe sikur që shihet në Kartën(Kartën nxjerrë nga vepra...

Kalosh Çeliku: “Parkun e Grave” e shpalla “Zona e Lirë” e burrave

Dudumët, me kollare “kuqezi”. Poza “letrare”“Patriotë”, ulen në karrige. Halldupë katundi.Krahpërkrahu si “burra” mejdani pa mustaqe:Letërsinë Shqiptare, prezentojnë: MUSTAQE.Në. Stamboll. Fotograf: Hoxha i “Allahut”. Partizanët, e partive politike veshur me dimi“Burra”, nuk i njeh nëna e vet. Aspak, Katundi...

Florim Zeqa: Si të ç'kapet shteti!?

Ndarja e partive në grupe të interesit apo më mirë të themi largimi i një politikani apo grupi të interesit nga partia, nuk e nënkupton ç'kapjen dhe as ndarjen e "shapit nga sheqeri", për shkak se të njëjtit janë pjesë e kapjes së shtetit, korrupsionit dhe krimit të organizuar.E keqja më e madhe është se...

Nexhat Halimi: Fshati me një shtëpi

Guri i palosur mbi gurin e ngulur në brez të bjeshkës. Udha lakohej rreth e qark shkëmbit, të zbriste prapë te guri i zgjidhur nga muri i shtëpisë që tashmë shkapërderdhej.–Çfarë ngjet?! Bien muret e vjetra, ngelin pa të zotët e vet!-Vetëm hija i ndjek.-Hija e atyre që për unaza kohësh i shoqëroi...

Xhevahir Cirongu: Zjarri i dashurisë

Mëngjesi sërish erdhi prapëme trokitjen e lehtë në derë,Një  rreze shprese  na përshëndetisi me magji largoi  shumë derte. Iku viti i mbrapsht me të zezën kolerëme trishtim  e plagë   në zemër,i la  globit Covidi -19  njerëzimit,dhe heshtja në udhëkryq seç i tha...

Eshref Ymeri: Rama dhe Basha po tallen me mbarë popullin shqiptar

Së pari, dëshiroj të theksoj se në jetëshkrimin e Lulzim Bashës ka një njollë të errët që nuk shlyhet kurrë. E kam fjalën për takimin e fshehtë misterioz të tij me Ramën natën, duke u gdhirë 18 maji i vitit 2017. Pas atij takimi enigmatik, Lulzim Basha nuk mund t’i thoshte asgjë anëtarësisë së partisë demokratike...

Neki Lulaj: Para Bronxi

Ju keni  ditë të lumnueme te ky shekull.Majekrahu me pushkë, torbë e municionNë shi. borë, n`furtunë  e mjegullJu ishit kënga, gëzimi, sakrifica, pushkaAmanet i atdheut…që ju kujton. Lum ju për ecjet tuaja UÇK-jaPër uniformën tuaj erë barotiPër betejat tuaja sublimePër gurin e nxjerrur thellë gabzherri...

Sevdail Hyseni: Molla hyjnore

Te Molla e KuqeDiku afër Nishit,E humbi EvaUnazën e gishtit! Adami u çmendI zgurdulloi sytë,I mbetet prapëMolla në fyt!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora