E premte, 03.07.2020, 06:42 PM (GMT+1)

Search by date: 1/4/2020

Rexhep Shahu: Pelegrinazh me shkrimtarë te Gjergj Fishta në Lezhë

Me 30 dhjetor 2019, ne 79 vjetorin e vdekjes se Homerit shqiptar At Gjergj Fishta, rreth 40 shkrimtare shqiptare, te ftuar e organizuar nga Klubi i Poezise, me mbeshtetjen financiare te humanistit Flamur Hoxha, per here te pare ne 79 vite pas vdekjes se tij, bene pelegrinazh te shtepia ku kaloi femijerine Gjergj Fishta...

Edison Ypi: Familje

Pas vdekjes së gruas Shpresa, Besimit i mbetën një tufë me jetimë; Shkëlqimi, Guximi, Krenari, Durimi, Përparimi, Gëzimi, Fatmiri, Zana, Dituria, Pranvera, Kujtesa, Drita.Tani Besimi është katandisur në një ngordhalaq që rënkon, kollitet, mezi lëviz, as ha as pi, sytë i kanë vënë...

Lekë Mrijaj: Njëqind vjetori i lindjes së kryeplakut Prof. Dr. Anton Çetta

Sot, me 3 janar 2020, kujtojm me lavdi njëqind vjetorin e lindjes së prof. dr. Anton Çettës, pajtues i gjaqeve dhe mbledhës i thesarit të çmuar të trashëgimisë sonë folklorike mbarëshqiptare. Gjithqka rreth pajtimit është nisur nga Lumbardhi me 2 shkurt 1990, nga kryeplaku i ynë i urtë i pajtimit të gjaqeve, prof. dr. Anton Çetta, Kryetar i ...

Enver Bytyçi: Edi Rama është përjashtim i çdo përjashtimi

Në ditë feste si sot edhe Zoti, edhe Krishti, edhe Muhameti, edhe Papa, edhe hoxha, edhe prifti nuk pranojnë intriga, dhunë, inhumanitet dhe akte terrori! Madje dhe diktatorët bëjnë kujdes mos shkaktojnë pakënaqësi te qytetarët, ndaj rezervohen të bëjnë arrestime dhe ekstradime njerëzish...

Fatmire Duraku: Maçoku mbi çati

Mjeshtër i shkrimit të tregimit të shkurtër, mahnitës në leximin e psikologjisë së fëmijës, të lojës e të ëndrrës, të imagjinatës e të mësimit të tij, Shaip Grabovci me përkushtim thur ngjarje, çaste, tablo brilante nga jeta e puna e përditshme e të vegjëlve edhe në librin më të ri “ Maçoku mbi çati”, të cilin lexuesi do ta ketë në duar...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur Ylli Baka

Ylli Baka ka vite që është një ndër këngëtarët më të kërkuar në tregun muzikor. Me një zë karakteristik, me një zë plot ngjyra dhe  bukuri natyrale ai është i kërkuar kudo në botë ku ka emigrant shqiptarë por më shumë në Amerikë.  i thjeshtë i dashur, miqësor, Ylli të bën për vete në bisedë. Të bën çudi mënyra e komunikimit, pasi ai në çdo ...

Alfred Papuçiu: Profesor Jean-Philippe Assal – Kadare, njeri unik

Te nderuar miq dhe dashamirës, lexues të Zemrës Shqiptare,Po ju dërgoj mesazhin që sapo arriti nga Profesor Jean-Philippe Assal që besoj e keni dëgjuar edhe nga shkrimet e mija, të botuara tek Zemra Shqiptare. Eshtë mbi 80 vjeç, mik i shquar i Shqipërisë dhe Kosovës , admirues i Ismail Kadaresë, mik fisnik i imi që kur kam...

Vahit Nasufi: Tradhtares

Në vitet e arta të rinisë,Ishin ditët e lumturisë,N`kohën e bukur t`beqarisë,Ishte fillimi i dashurisë!... Kurgjë tjetër nuk mendoja,Por, cilën vajzë ta dashuroja,Një çapkëne më pëlqeu,Zemrën shpejt ma rrëmbeu...

Rrustem Berisha: Tregime të çuditshme nga Ulqini

Letërsia trajton tema të varfërish dhe të pasurish, trimash e frikacakësh, besnikësh dhe tradhëtarësh, luftërash dhe paqeje, miqësh e armiqësh, gëzimesh dhe dëshpërimesh, vendesh krimi dhe vendeve të argëtimit. Ajo e kumton jetën përmes rrëfimeve dhe përjetimeve...

Sadri Fetiu: 'Sofra' mbetet e shtruar

Me siguri e kam thënë edhe më parë, por do ta përsëris edhe kësaj radhe. Rrustem Berisha është poet i lindur, që poezinë e ka pjesë të jetës së përditshme. Ai krijon poezi në momente të ndjeshme, duke poetizuar gjërat më të thjeshta të mjedisit të tij jetësor. Ai komunikon me vargje me njerëzit e tij të afërm ...

Luan Kalana: Ismail Qemali - Flamurtari i Pavarsisë

-Le te kujtojme e te mbajme lart dhe ta mbrojme , emrin dhe vepren historike te Isamail Qemalit, ideatorit dhe Flamurtarit te Lirise dhe te Pavaersise te Kombit Shqiptar, 28 Nentor 1912..-Ismail Qemali-(16 October 1844, Vlore – 24 January 1919 Peruxhia) Was an Albanian politician and publicist who served as the 1st ...

Sevdail Hyseni: Ndihma

Një ditë vikendiDalin në park,Gjyshi me nipinTë çmallen pak! Për veç mrekulliveÇ'të kapin sytë,Dy qenë endacakëPromovojnë marritë!...

Shefqet Dibrani: Presidenti i Kosovës Isa Mustafa (6-7-8-9)

1991. Me sa dihet ministrat e zgjedhur, përveç Xhafer Shatrit, (që i përkiste të majtës ilegale në emigracion), të tjerët ishin nga radhët e Legjislacionit të Rrahman Morinës. Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Isa Mustafa, Ministri i Drejtësisë, Halit Muharrem...

Përparim Hysi: "Harta" e mirënjohjes

Nuk ka ndjenjë  më të bukur se mirënjohja. Mirënjohja është tipar i njerëzve me dinjitet. E kundërta e mirënjohjes, është mosmirënjohja. Nga mirënjohja tek mosmirënjohja është veç një pe i hollë që i ndanë. Se sa vlerë ka mirënjohja për njerinë,e ka thënë me kohë IMMANUEL  KANTI:- Mosmirënjohja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora