E merkure, 08.02.2023, 09:36 AM (GMT)

Search by date: 1/3/2023

Kalosh Çeliku: Pritja e Vitit të Ri me Poezi

Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar në Maqedoni njëzeteshtatë vjet (27) me radhë e organizon dhe e mbanë Manifestimin Kulturor Tradicional Ndërkombëtar: TAKIME NËN RRAP XXVII 2022, në Shkup dhe Kërçovë. E kaloi Koronavirusin, “armikun e padukshëm” (2020)...

Nue Oroshi: Shqipnia e Patër Anton Harapit

Lufta e njerëzisë me djallëzinë në trojet shqiptare nuk është një luftë personale në mes të  dy individëve por është një luftë e gjatë shekullore që po zgjatë edhe sot e kësaj dite tek ne shqiptarët. Shqipëria e Patër Anton Harapit ishte një Shqipëri ndryshe me atë që e kishin planifikuar klyshtë e Miskovit. Patër Anton Harapi e shihte Shqipërinë...

Florim Zeqa: Shteti është i të gjithëve, të gjithë jemi të shtetit!

Viti që e lam pas, ishte njëri ndër vitet më të rënda ekonomike. Atë që e kemi parë dhe përjetuar gjatë vitit 2022 ishte përballje me varfërinë dhe thyerjet shpirtërore nga denigrimi social. Përjetuam tronditje të thella nga rastet e njëpasnjëshme të dhunës në familje, të vrasjeve serike të motrave dhe nënave tona!...

Enver Bytyçi: Bashkëpronësi serbo-shqiptare në Portin e Durrësit?!

Muajin e kaluar që lamë pas Shqipërinë e ka vizituar një delegacion i doganave të Serbisë. Delegacioni është kryesuar nga drejtori i Përgjithshëm të Doganave Serbe. Ai ka qëndruar së paku dy netë në Tiranë, si dhe ka bërë një vizitë në portin e kontinierëve në Durrës. (Porto Romano). Gjatë vitit që sapo lamë pas, drejtuesit...

Timo Mërkuri: Gjyshja e Niko Kacalidhës

Në krijimtarinë poetike të Niko Kacalidhës duhet të kërkosh gjithmon një lidhje organike të poezisë me jetënn e autorit, për ta kuptuar atë. Niko Kacalidha banon në tokë por jeton në planetin e poezisë, kjo duket se poezitë e tij kanë një frymëzim sa hyjnor aq edhe jashtë kësaj bote edhe kur temat i kanë tepër tokësore...

Kimete Berisha: Pushteti m'i mori edhe shokët!

1. Asnjëra parti nuk më ka ftuar në ndejat e fund-vitit me gazetarë e opinionistë. Që do të thotë: ose unë nuk jam gazetare ose veç mua më marrin seriozisht.2. Në daç më besoni - në daç jo, prej se Albin Kurti është në pushtet, as shokët që i njoh qe '100' vjet, nuk kanë guxuar...

Kastriot Dervishi: Barbara dhe hetues Odhiseja

Barbara Wladislaw Gluc, shtetase polake, u martua me Vasillaq Orgockën dhe në vitin 1956 erdhi në Shqipëri. Me profesion laborante punoi në fabrikën e birrës së qytetit. Në vitet 1962-1966 ishte në përpunim nga Sigurimi i Shtetit, por vetëm në vitin 1968, cilësohej drejtimi ndaj si “agjente e mundshme e zbulimit polak”...

Tahir Bezhani: Vargje festive

Gëzuar!Zgjate dorën, cakërro gotënTi andej bjeshkëve  treturUnë këndej, zhytur në lumë etjeMendimet  valëviten oqeanevePërmes  lotëve n ‘vetmi protestojnëKur dallgët çmenden n ‘dashuriTë përqafoj ty...

Kolec Traboini: Dyzet e gjashtë

Ata ishin 46e tash prej tyre nuk janë më asnjëse kështu desh dhuna e armikutmbi krye në mort vdekja na qëndroi 100 vjetracën tonë ta shuante nga faqja e dheut. U desh 100 vjet që gjaku të derdhej lumë-100 vjet që vreshtat të mbilleshin me eshtrae varret e burrave nuk gjendeshin kurrëderi sa erdhi marsi i vitit 1999...

Ndue Ukaj: Emigranti

Poezinë "Emigranti" e kam shkruar në vjeshtën e vitit 2010, në këtë qytet, në Malmö të Suedisë, dhe sa herë kthehem në të - apo vizitoj famijlarë a miq diku tjetër në mërgim - e përjetoj fort. E përjetoj si atë vjeshtën e mugët, kur meditoja për fatin e trishtë të emigrantit dhe shkruaja këto vargje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora