E enjte, 18.08.2022, 02:54 AM (GMT+1)

Search by date: 1/3/2022

Arbën Xhaferi: Pasojat e Akraballëkut

Skemat politike shpesh depërtojnë lehtë në botëkuptimet e njerëzve, qofshin ata të zakonshëm apo njohës të mirë të rrethanave, dhe vështirë çrrënjosen. Tanimë, çdo analist që zhvillon teorinë për pasojat e konflikteve në Gadishullin Ilirik niset nga premisa, tashmë e aksiomatizuar për ekzistencën e një aleance të natyrshme mes Serbisë dhe Greqisë, si dhe ndërmjet Shqipërisë dhe Turqisë...

Sejdi Berisha: Fenomeni i sfidave krijuese nëpër kohëra dhe pesha e vitit 2021

Krijimtaria letrare dhe krijuesi sikur janë themelet më të vjetra të njerëzimit. Dhe, nëse është kështu, atëherë pesha, roli dhe rëndësia e këtyre dy faktorëve, jo vetëm se janë domethënës, por janë ajo pasqyra dhe drita e njerëzimit. Mirëpo, është karakteristike, se krijuesit në shumë periudha kohore, mbase edhe gjithnjë...

Edibe Selimi-Osmani: Të kremte të dimrit

Me të drejtë etnologu prof.dr. Mark Tirta, konstaton se një vend  të rëndësishëm në etnokulturë  zënë  mitologjia e besimet popullore  me ritet e tyre përkatëse. Ato janë në një mënyrëa në një tjetër,shprehje e  jetës shoqërore  e shpirtërore të popullit. Zanafillën e tyre ata e kanë  në kohë...

Shefqet Dibrani: Ideali atdhetar - metaforë e lidhur nyje

Vargu “Për këtë Tokë, të lidhur nyje”, nuk është vetëm metaforë lirike, është togëfjalësh, në letërsi quhet syntagmë, dhe kështu “lidhur nyje”, materializon idealizmin e poetit Mentor Thaqi. Ky qëllim i lartë patriotik, është preokupimi i tij jetësor dhe angazhim i përhershëm, sëkëndejmi, në planin krijues është...

Eshref Ymeri: Servilizmi i politikanëve shqiptarë merr një shuplakë

Në një njoftim më të fundit nga Tirana, thuhet:“Ambasadorja franceze në Shqipëri, Barsacq, ka kritikuar ndërhyrjet e ambasadorëve në politikat e brendshme të Shqipërisë. Në një intervistë për “Euronews”, ajo ka dhënë një mesazh të fortë, duke theksuar se shqiptarët vendosin vetë dhe nuk duhet që...

Gjokë Dabaj: I pamjaftueshëm vetëm një libër

Konkluzioni im i parë, pasi e lexova, është se ky libër nuk mjafton për ta paraqitur të plotë jetën e Sabri Aliajt.Sabriu nuk është thjeshtë një artist i madh. Ai është një gjeni. Është një njeri i atillë, që deri më sot shumica jonë nuk e kemi njohur, por që brezat e ardhshëm, të nxitur edhe prej këtij libri, do të kërkojnë...

Hysen Ibrahimi: Ymrije Beqiri - Si ta ndaloj kohën

Sot doli nga shtypi, vepra dymbëdhjetë e titulluar ”Si ta ndaloj kohën” (Poezi), e autores Ymrije Beqiri. Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi.Marrë në përgjithësi, kritika letrare...

Përparim Hysi: Amaneti

Amanetin nuk e tretë as dheu,-thotë populli. Dhe as vihet në dyshim. Kam njëzet e një vjet që këtë"amanet" e mbaj me vete. Nëse sot po tentoj që ta "shkarkoj" nga vetja ime,kjo ndodh se dhe unë tanimë jam aq plak,sa nuk i dihet të nesërmes dhe nuk dua që ta marrë atë andej nga ku...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora