E marte, 26.01.2021, 10:28 PM (GMT)

Search by date: 1/3/2021

Xhemal Ahmeti: Stabilizatorët e korrupsionit si normalitet

Gazetari dhe kritiku austriak Moses Saphir [1855] besonte se shumica e gazetarëve dhe kritikëve të jenë si Kakadutë*: kur atyre u jep të hanë tërheqin kthetrat e kur u jep të pinë mbyllin njerin sy [nga kënaqësia]. Kjo fjali është e shekullit 19. Pasi kjo formë e ushqimit reciprok politikë-media lulëzon gjithandej...

Sejdi Berisha: Puna e shkrimtarit është e rëndë por e shenjtë!

Krijimtaria letrare dhe krijuesi sikur janë themelet më të vjetra të njerëzimit. Dhe, nëse është kështu, atëherë pesha, roli dhe rëndësia e këtyre dy faktorëve, jo vetëm është domethënës, por janë ajo pasqyra dhe drita e njerëzimit. Mirëpo, është karakteristike, se krijuesit në shumë periudha kohore, mbase edhe...

Edison Ypi: Leka Kulo

Pas një dite të lodhëshme gjatë së cilës nuk vodhi dot asnjë Lek dhe nuk lëpiu dot asnjë Kulo, Leka Kulo u shtri të flinte.Në mendje i rrotulloheshin gjithato mendime për Shqipërinë, shqiptarët, hallet e tyre.Tha Leka Kulo me vete; Së bashku këtu...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë europiane

Gjergj Kastrioti mblodhi rreth tij si këshilltar e bashkëveprimtar ,njerëz të urtë,diplomat e shkencëtar, filozof etj., të gjithë i konsideronte shtylla të mendimit të fuqishëm për ndërtimin e Arbërisë së tij europiane.Gjithë jetën e tij ai kërkoi miq të vërtetë, të rrallë ishin ata që i qëndruan besnik. Gjeneralët e Ushtarët ...

Fahri Xharra dhe Nusha Zhuba Hida: Shprehjet e shkruara të Vazos së Duenos

Të rikujtojmë, mendohet që shkrimi parë latin i gjetur nga një arkeolog gjerman, Heinrsch Dressel me 1880 në Romë ku thuhet se ky ishte shkrimi parë latin i shek 7-5 BC., dhe mendohej që ishte një shkrim spiral i sabinëve . Sardanët spjegojnë se është në gjuhën sarde, më poshtë do të lexoni se është në gjuhën osko-umbriane...

Sinan Gashi: Dy poezi për Kosovën nga poeti Dalan Luzaj

Fati i rëndë e ndoqi që në rini poetin vlonjat Dalan Luzaj, lindur më 1944. Ai vitet më të mira të jetës, nga 25 e deri në 47, e kishte përjetuar kalvarin nëpër kanalet e Sherishtës së Vlorës, së bashku me bashkëshorten e përkushtuar. Atë e akuzuan për të jatin, profesorin e nderuar Isuf Luzaj, i cili kishte ikur për në SHBA kohë...

Fran Gjoka: Pajtim Xhelo autor i 500 poezive të botuara në gjashtë vëllime poetike

Vonë jam njohur me poetin  vlonjat, Patim Xhelo, po , të them të drejtën më duket sikur e kam njohur prej një jete të tërë njeriun me kulturë poliedrike, jo vetm në  letërsi, po edhe në të gjitha  sferat e tjera të jetës, në gjuhësi, në historiografi, arkeologji etj. Poet lirik  që na ka sjellë ne shqiptarëve një  Esenin...

Kalosh Çeliku: Don Kishoti Shqiptar i armatosur me Sanço Pançon në Prishtinë

Mikja poete “maqedonase” paraqitetNë një manifestim kulturor isha:Afër, me një artist “maqedonas”.Ai, sot është shtrirë në spital. Pozitiv.Trembem, mos jam me Covid -19. I them: Mos ki frikë nga koronavirusiAi është “musliman”. “Hallall”.Koronavirusi, “armiku i padukshëm”Nuk i do pijetarët. Verën e kuqe...

Albert Zholi: Flet stilistja Ina Gjoka

Një vajzë që me talentin e saj po hap rrugët e sfilimit në qytetet më të dëgjuara të sfilatave në Milano dhe Romë. Prej vitesh emigruar në vendin e modws, Itali,  Ina punon me intesitet duke e lartësuar emrin e Shqipërisë. Stilimet e saj janë vlerësuar dhe nga emra të njohur të fushës së modës si stilisti i “Dolce Gabbanas”...

Zenel Çeliku: Maraton Albania sfidon Covid 19

Shoqata e njohur Maraton Albania e cila rreth saj ka ofruar shume vrapues te moshave te ndryshme, para dy ditesh organizoi nje event shume te bukur sebashku me anetaret e saj. Ishte Kryetari I saj Dash Çali I cili beri hapjen e kesaj ceremonie qe kishte per qellim evidentimin e 21 maratonave brenda dhe jashte vendit...

Albert Zholi: Flet karikaturisti Luan Vrioni

Ka mbi 58 vjet që bën karikatura, por në regjimin komunist për shkak të biografisë ju ndalua krijimtaria në vitin 1975. Revistat “Ylli” dhe “Hosteni”, ishin ato ku ai gjeti shtratin e krijimtarisë së tij. Puna më e madhe ka konsistuar në ndërtimin e muzeumeve të Rrethit të Vlorës, ku veçon atë të Hysni Kapos, në Tërbaç...

Halil Ahmeti: Ali Ibër Nezaj i Lidhjes së Prizrenit kthehet në Tropojë

Të hënën, më 12 tetor 2020, isha në Tropojë, në qytetin e Bajram Currit, së bashku me një grup miqësh të Shoqatës “Drini”, Gjakovë-Shkodër, se shkuam për Tpame për të ndjerin Hysni Hoxha i Bytyçit, vllau i ing. Skënder Hoxhës, pasi ku për 16 vite ka dhënë kontribute të çmuara për shoqatën tone, për...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora