E premte, 10.07.2020, 02:07 PM (GMT+1)

Search by date: 1/3/2020

Aleks Kapllaj: Disa pyetje për kryetarin e radhës të OSBE-së!

Ne pamundesi per t'u pergjigjur pozitivisht fteses suaj, per te marre pjese ne prezantimin e kryetarit te radhes te OSBE, ceremoni qe do te mbahet ne Hofburg's Neuer Saal, te Vienes me 9 janar, ora 10, ju dergoj keto pyetje qe kam per ju! (email: press@osce.org Tel 0043 6767174592)A mundet një ...

Rezolutë e Kongresit të VI të Misionarëve të Pajtimit

Kjo rezolutë u shqyrtua nga pjesmarrësit e kongresit të VI të misionarëve të pajtimit dhe iu dorëzua për plotësim e miratim misionarëve të pajtimit në të gjithë territorin e vendit nga dt 1 tetor deri me 31 dhjetor 2017. Kryesia e Komitetit të Pajtimit Mbarëkombëtar mori  sugjerimet e nevojshme nga misionarët ...

Edison Ypi: Kadare është Gjeniu të cilin në kohën e duhur shqiptarëve ua solli Zoti

Skënderbeu ishte një mit.Ali Pasha qe një despot i pamëshirshëm, një thikë e përgjakur.Naimi ishte qiri, fyell, bilbil gjyzar.Ismail Qemali, buldozer, eskavator, semafor.Lasgushi, violinë, harpë.Fishta, çifteli.Migjeni, fije bari, brisk, biçak, mikroskop.Ahmet Zogu, murator, ndëtimtar, tullë, gur, mur, çekiç, sqepar.Konica, kompjuter...

Enver Bytyçi: Sot profesori i madh Anton Çeta do të mbushte 100 vjet

Sot profesori i madh, Anton Çeta, do të mbushte 100 vjet! Ai lindi para një shekulli dhe u bë protagonist i një procesi historik që do të kujtohet shumë e shumë shekuj të tjerë.Para 30 vitesh Profesor Anton Çeta u shndërrua në ikonë dhe protagonist kryesor i proceseve historike të Kosovës! Ai, së bashku me...

Zihni Elezi: Fahri Xharra - Roma fliste shqip

Duke përfunduar  pjesën e parë “ Pellazgët dhe origjina e tyre” , duket menjёherё se  autori ka bërë një punë të admirueshme. Ajo  që më bën pershtypje tek  autori i librit “Roma fliste shqip”, Fahri Xharra  është se vërtetë historia shkruhet  dhe rishkruhet nga këndvështrime të ndryshme por kronikat në rrëfimin e historisë jane një thes bosh...

Kalosh Çeliku: Përkarshi “Parkut Grave” në Shkup e prita Vitin e Ri

Edhe, pas përplasjes kokës për muriMes betonit të Vitit mbrapshtë 2019:Mezi e kalova kufirin politiko-fetarDhe, dola me Lapsin në Shqipëri Etnike.Roje me politikanë trusakatë. DudumëGjallë ta pres Librave Vitin e Ri 2020?! Edhe, e ngrej vetëm një dolli festiveNgushëllime, Vitit 2019. “Sallamadi”:Unë, dhe...

Xhafer Leci: A mos duan ta zhbëjnë Kosovën liderucët partiakë?

Për shumë vite mosnjohja e asnjë vendi pavarësinë e Kosovës dhe,tërehqja e disa vendeve njohjet e tyre është tepër brengosëse.Sikur të kishim një ushtri, siç i kanë vendet tjera. Vendin do duhej ta drejtonte për një kohë ushtria, për mbrojtjen e rendit demokratik.Liderët e të gjitha subjekteve ...

Luan Kalana: Flasim Shqip, jemi Shqiptare

Mes nje atmosfere festive me pjesemarrjen e nxenesve te shkolles ,prinderve dhe te ftuareve u percoll me gezim, Urimi per Vitin e Ri 2020 edhe ketu ne mergim,ne kommunitetin shqiptar Clearwater te Tampa Bay,USA. Koncerti i femijeve te shkolles ,kokteji dhe muzika ishte nje...

Alfred Papuçiu: Ismail Kadaré - un génie créatif de l'art international

Le 1er janvier 2020, le président de la France, Macron, a décerné à notre écrivain, Ismail Kadaré, le titre d'État le plus élevé "Grand officier de la Légion d'honneur". Ce titre a été créé le 19 mai 1802 par Napoléon Bonaparte. Ce titre est donné aux personnalités les plus en vue de la France et du monde. C'est un grand honneur de devenir...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora