E merkure, 08.02.2023, 10:49 AM (GMT)

Search by date: 1/24/2023

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (2)

Me vdekjen e Gjergj Kastriotit më 17 janar 1468, qëndrimi në Arbëri përbënte rrezik për Andronikën dhe Gjonin II dhe të afërmit e familjes, pasi pushtimi turk ishte iminent dhe hakmarrja e osmanëve barbarë nuk do të vononte. Në fillim të shkurtit 1468, në një letër dërguar mbretit Ferrante I i Napolit, Andronika i kërkoi...

Frank Shkreli: Shpallet viti jubilar i Kuvendit të Arbrit

Ishte viti 1703 – më saktësisht – 13, 14, e 15 Janari i atij viti që në Mërçi të Lezhës është organizuar Kuvendi Kishtar i Arbrit – ose ndryshe Koncili i Kishës Katolike në trojet Shqiptare, i thirrur nga Papa Klementi i XI – Françesk Albani, me origjinë shqiptare. Organizimin e këtij Kuvendi me rëndësi të...

Syrja Etemi: Kalaja bizantine që numëron grahmën e fundit të jetës

Leshka dhe Sllatina(që i përkasin komunës së Tearcës së Pollogut) janë dy vendbanime të stërmoçme ku përzihen e nakatosen mitet e legjendat me ndodhi, dëshmi e fakte reale, shpesh të pleksura me  inate e  kapriçe tekanjoze, sidomos kur ato indicojnë në rrënjët e të parëve apo...

Gjergj Kabashi: Të fshehur pas parullës “Islami na bashkon!”

Mjafton vetëm ta shikosh titullin e “organizimit madhështor” islamik Sot në Zvicër. Të tjerat vetshpjegohen. Shumëkush e ka theksuar gjithë këto vite që i kaluam, se nuk ekziston me islami i dikurshëm, islami i strukur në fshatra të humbura, kur populli bënte hajgare odave me...

Kalosh Çeliku: Populli 'analist' politik

Populli, që deri Dje gjatë “ndryshimeve” demokratike me shumicë ishte popull shkrimtarë, “intelektualë”, profesorë universitar... E, me pak barinj të deleve, bujqër e zejtarë. Që, në sistemin komunist e pushtoi Jugosllavinë me furra buke dhe pastiçeri (ëmbëlsira). Sot, është Popull “analist”...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ia mbrojti fytyrën Arbërisë me fakte

Gjergj Kastrioti nuk e mbrojti vetëm me shpatë Arbërinë e tij,por me diplomaci, me fakte të së vërtetës dhe me urtësinë e tij, sikur që është rasti i Letërkëmbimit me Princin e Tarantit, ku në letërpërgjigjen e tij të vitit 1460, Gjergji ynë i Madh me fakte e mbronte fytyrën e Arbërisë...

Eshref Ymeri: Dr. Pirro Prifti në zejen e parapëlqyer të servilizmit

Dr. Pirro Prifti e ka të pamundur të heqë dorë nga zeja e servilizmit para agait të vet Rama, kalorësit të helenizmit. Sipas dr. Priftit, siç thuhet në analizën në fjalë, Shqipëria ka “pësuar një emigrim galopant prej 1.7 milionë njerëzish brënda 10 vjetëve të parë për shkak kryesisht të varfërisë, për shkak të të ardhurave të pakta…

Kristaq Turtulli: Një fragment nga romani Zhgënjimi i Venerës

Politikanët e këqinj dhe burokratët mediokër sado të pasur të jenë, bëjnë jetë qeni, por pa zakonet e mira të qenit.Aleks Fonda kish udhëtuar disa orë të mira me avion në mot të rënduar me rreshje e shkrepëtima dhe ndjehej i lodhur. Vendosi çanën mbi gjunjë dhe përkuli trupin drejt sediljes që kish perpara. Fërkoi...

Përparim Hysi: Takim me një të vdekur?!!!

Kur vdiq ai,  unë isha në mërgim. Sa e mora vesh, u ndjeva keq. Qe krejt befas vdekja e tij: nuk kish as moshën (sa kish hyrë në të shtatëdhjetat) dhe nuk vuante nga ndonjë sëmundje. Ndjeva dhimbje si për  një mik të mirë e të dashur dhe, përmjet telefonit, ngushëllova të shoqen...

Bashkim Saliasi: Amanet!

Vjeshtë e tretë, mali në zi,u përlot qielli, toka u nxi.Hëna humbi mbi re,zogu u struk në fole.***Një yll u dogj në zjarr,mali heshti s’kishin fjalë.Toka u bë baltë, qielli xhurroi,zogu këngën e harroi...

Feti Tunuzliu: Lulja e majit

Me të hyrë “n’ditët e veta” të durimit nëntë mujor,rastisi n’mesnatën e fundit t’majit,që dhembja t’prodhoi mundim, shqetësim, … t’çuditshëm shpirtëror,sytë të derdhin rrëke lotësh galdimidhe balli t’kulloi pareshtur djersë shpëtimi. Barku - ku barra dridhej - deri te buza e shtatzënës …u prehet dhe mitra...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora