E merkure, 08.02.2023, 09:29 AM (GMT)

Search by date: 1/23/2023

Gani Mehmetaj: Të tredhurit në tru nga feja e anadollakut

Grupet militante myslimane që ua shkelte syrin pushteti turk, pastaj edhe ai serb, nisnin dhunë, që përfundonte me djegie shtëpish “të armiqve të pejgamerit”, që ishin shqiptarët katolikë, ndonjëherë përfundonin me vrasje.Fërkimet e tilla në mes të mirditorëve myslimanë dhe...

Blerim Latifi: I tillë ishte Isa Boletini

Nga jugu në veri, nga lindja në perëndim, përgjatë gjithë Vilajetit të Kosovës, të gjithë ia kishin frikën. Rrjedhimisht të gjithë donin t’i kishin mirë punët me të.Po si ia doli ta krijonte një autoritet të tillë?Për ta pasur një përgjigje në këtë pyetje, duhen shikuar rrethanat sociale e politike në të cilat u rrit dhe jetoi. Ato ishin...

Kalosh Çeliku: Unë sot nuk i besoj as këmishës time

E ka thënë, Populli Shqiptar: Nuk e them Unë, si shkrimtar. Shkaku, se: Ende i besoj Popullit Shqiptar. Jo, Partive Politike me hebet plotë krunde nëpër këmbë e varë përqafe, në grazhd të Qeverive të “vëllazërim – bashkimit”. Nateditë, duke u turr pas pasurisë dhe posteve politike. I besoj, realitetit...

Albert Vataj: Kujtesë dhe nderim legjendarit Isa Boletini

A ishte kurthI francez ai që çoi në vrasjen e legjendës, Isa Boletini në Podgoricë  dhe si e përshkruan Millovan Gjillas masakrën në urën RibnicësAi që bëmat e tij trimërore do ta kthenin në legjendë, ai që priu përfaqësinë kosovare në mëvetësimin e Shqipërisë më...

Fritz Radovani: ‘Rilindja komuniste’ asht antieuropjane!

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu asht themeluesi i Shtetit Shqiptar po, edhe mbrojtësi i Europës nga pushtuesit turq. Per këte qendrim burrnor Ai sot, nderohet dhe respektohet nga të gjitha shtetet Europjane dhe Botnore.Figura e Tij, sot asht e papersëritëshme në gjithë Boten e qytetnueme!...

Timo Mërkuri: Mikrobota dhe makrobota poetike e Niko Kacalidhës

I- Duke u shprehur  për botën poetike të Niko Kacalidhës, cilësuam se ajo shtrihet në hapësira të ndryshme gjeografike dhe kohore. Në parathënien e librit “Eliksiri i gurit” të Niko Kacaklidhës, poeti Sadik Bejko, për hapësirën gjeografike tëkrijimtarisë poetike shkruan...

Albert Zholi: Flet Prof. Lush Susaj

Flet Prof. Lush Susaj: Ja problemet në Shqipëri nga korrupsioni tek përmbytjet dhe stoku i vajit të ullirit- Tashmë korrupsioni është shfaqur në trajtën e korrupsionit elektoral, legjislativ dhe ekonomik.-Nga korrupsioni galopant pjesa më e madhe e shoqërisë varfërohet, kriminalizohet, degradohet...

Florim Zeqa: Fara e keqe e njohin vetëm paranë e pistë!

Të qëndruarit vertikalisht është gjëja më e vështirë, por edhe më e mira në këtë botë. Për të mbajtur rrugën e drejtë nuk është aspak e lehtë, por është nder dhe krenari. Të thuash të vërtetën në kohën kur gënjeshtra dhe mashtrimi janë bërë standard i jetës, edhe pse sfidë dhe sakrificë e mundimshme...

Jahja Drançolli: Lufta e Madeleine

Si sot, të vitit 1997, Madeleine Albright mori detyrën e Sekretares së parë të shtetit në SHBA, duke u bërë gruaja e parë që mban atë post në kabinet. Nga ky post znj. Albright do të inkuadrohet fuqishëm në krijimin e kushteve objektive për mbrojtjen dhe çlirimin perfundimtar të Kosovës me 1999!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora