E merkure, 08.02.2023, 10:33 AM (GMT)

Search by date: 1/22/2023

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë sot Ibrahim Rugovën

Në njëqindvjetorin e vdekjes së filozofit dhe mendimtarit të madh, Volterit, shkrimtari francez Viktor Hygo, në një tekst plot admirim dhe mallëngjim, shkruante: "Ai ishte më shumë se njeri, ai ishte një epokë."Në historinë e Kosovës dhe të shqiptarëve, pakkujt mund t’i...

Gjekë Gjonaj: Folklori burimor dhe arti i bukur dramatik i anamalasve

Ana e Malit  është zonë  e vlerave kombëtare  e cila zë vendin e duhur në botën e kulturës shqiptare. Që ta njohësh folklorin e kësaj zone  duhet të hysh  në jetën e banorëve anamalas, të përjetosh nga afër realitetin e  saj. Kjo trevë në tërësi ka krijuar dhe  vazhdon  të ruaj vlera të trashëgimisë...

Neki Lulaj: Politikanët shqiptarë

Nga plasë zemra ime  dhe gjendja e rendë qe po  përjetojmë e po shifet ditë e me shumë, do ti radhis ca fjalë shqetësuese  për politikanët  tan shqiptar :Çuditërisht janë aq të acaruar si rival ndëmjet veti sa qe shumë pakë dallon nga ajo qe e mendon Sërbija  e...

Tahir Bezhani: ''Gjakova Ndër Vite''

Këto ditë Shoqata e Intelektualëve “Jakova” të Gjakovës,  nxori nga botimi monografinë “Gjakova Ndër Vite”-1990-199,e cila pasqyron një periudhë të gjatë vuajtjesh nën sundimin barbarë të hegjemonisë serbe dhe luftën e paepur në të gjitha fushat e jetës, jo vetëm për mbijetesë ,por edhe...

Atdhe Geci: Fjala në luftë

Kur fjalës i del gjak në gojëpër simbolikën kuq e ziçdo gjë rreth saj është burgçdo gjë rreth saj është luftëKështu më tha një i plagosuri fjalës, një i rrahur rëndënjë luftëtar i fjalës së lirëtrimin e fjalës që e arrestuanLiria e fjalës është e shenjtëkur fjala e thotë të vërtetënmikun tim të martirizuar, përmetafora fjalësh e plagosën..
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora