E premte, 03.02.2023, 02:40 PM (GMT)

Search by date: 1/21/2023

Dorian Koçi: Feniksi që ringjalli lirinë e Kosovës përmes paqes

Qëndrimet e brendshme dhe të jashtme të Kosovës në prag të shembjes së komunizmit dhe deri në vitet  e para të shekullit XXI  i përcaktoi në masë të konsiderueshme vizioni historik i Ibrahim Rugovës. Autoriteti moral i Rugovës në politikën e Kosovës në periudhën e 1999-2006 ...

Frank Shkreli: Të kujtojmë përjetësisht, President Ibrahim Rugova!

Kur fliste e shkruante për Shqipëri, Ernest Koliqi nuk kishte në mend vetëm Shqipërinë e kufijve të sotëm, por një Shqipëri që përfshinte shqiptarët e të gjitha trojeve autoktone në Ballkan.  Nepërmjet tre poetënve imagjinarë në “Symfoninë e Shqipevet”, ai ka shprehur besimin e tij në një Shqipëri e cila megjithë...

Gjon Keka: Ibrahim Rugova kometa e Dardanisë europiane

Janari në historinë e kombit tonë ishte i zymtë, sepse i mori dy nga figurat më madhore, kryeheroin dhe udhëheqësin e papërsëritshëm Gjergj Kastriotin dhe presidentin vizionar e të urtë të Dardanisë dr.Ibrahim Rugova.Dr.Ibrahim Rugova erdhi në një kohë kur në rajon e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora