E merkure, 08.02.2023, 10:17 AM (GMT)

Search by date: 1/20/2023

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (1)

Gjergj Kastrioti në moshën 46 vjeç, u martua me Andronika Arianitin 23 vjeçare, vajza e madhe e Gjergj Arianitit. Skënderbeu dërgoi mbles Gjin Muzakën, kunatin e Gjerjgj Arianitit. Dasma filloi në Kaninë dhe zgjati tre ditë (21 – 23 prill 1451). Skënderbeu shkoi i shoqëruar me 500 krushq [Barleci, Gjon Muzaka, Biemmi, Noli, Gega...

Edison Ypi: Me ner teje

Ke makinë të mirë, të fuqishme. Por nuk udhëton larg, sillesh nëpër qytet. Me ner teje je një bile e pa bërë synet.Ke qënë në nja tre-katër vende të botës ku je zvarritur si kërrmill, belbëzon një grusht llafe në nja dy gjuhë, gracie, kull, okej, dhe thua; "Jam qytetar i botës, jam kozmopolitan...

Gani Mehmetaj: Fragment nga romani 'Zogjtë e qyqes'

Bota e grave të kolonisë ishte e veçantë dhe e larmishme. Të zhurmshme, punëtore, kureshtare dhe të përkushtuara ndaj burrit, si nënat e tyre dikur, ato përpiqeshin njëkohësisht që kotësinë e mbrëmjes ta kalonin ndryshe nga obligimet e ditës. Gratë e lagjes e plotësonin kohën e lirë me thashethemnaja, apo...

Albert Habazaj: Vjeshta e zogjve që ikin dhe e këngëve që vijnë

Moj fletorkëz vjershërore,Vargun s'e mbështjell me shall;Moj fletëzarta vjeshtoreKupa mjalti zbraz me mall... Vjeshtës së parë për TërbaçinNjë qiell urimesh i solla:Që mëhallat diell paçin,Në çdo portë diell mbolla. Në Tërbaç, vjeshta e parëSi molla, të bën të ëmbël,Me dritë floriri i larëSi ato zanat në ëndërr...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora