E merkure, 18.05.2022, 01:57 PM (GMT+1)

Search by date: 1/20/2022

Enver Bytyçi: Eshte viti i 16-te qe kjo date na vjen pa Doktor Rugoven

Pas nje ore hyjme ne daten 21 janar! Eshte viti i 16-te qe kjo date na vjen pa Doktor Rugoven. Me 21 janar te vitit 2006 lideri historik dhe presidenti i Kosoves nderroi jete. Dhjetra e qindramije shqiptare ne ate dite akullnaje ia dhane lamtumiren njeriut qe beri histori me shume se kushdo pas...

Mark Kalaj & Davita Çoku: Nikaj - Mërtur, ku çel lulja përmbi gur

Duke u marrë me historikun e fshatit Kthellë-Epër dhe të familjes time Kalaj. m’u zgjua kureshtja për të mësuar më shumë për rrënjët e mia. Në vitin 2008, në librin Kthella-Epër, pata shkruar: “Gjithnjë, nëpër hullinë e gojdhënës, rreth shekullit 16, në fshat erdhi fisi i kalajve. Ata...

Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit (2)

Ky martir i kishës dhe i kombit  kontribuoi  me frymëzim, përkushtim, bindje dhe liri, mbi të gjitha  me fe dhe me dashuri. Me jetën dhe veprën e tij dëshmoi  dashurinë ndaj Zotit dhe ndaj popullit. Tregoi vetëdijen e lartë   fetare e kombëtare, duke u ballafaquar me rrethana shumë të...

Kastriot Dervishi: 'Posta e Shypnieës'

“Posta e Shypnieës” ishte një gazetë që dilte çdo të mërkurë e të shtunë. Drejtor i saj ishte At Gjergj Fishta. Botues ishte Kuvendi Françeskan në Shkodër. Gazeta që u shtyp në vitet 1916-1918 ishte politike, shoqërore, kulturore dhe informative, në gjuhët shqip dhe gjermanisht...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora