E merkure, 08.02.2023, 11:38 AM (GMT)

Search by date: 1/2/2023

Adil Fetahu: At Zef Pllumi - Rrno vetëm për me tregue

Kur mbrrijta në Shkodër, në Kuvend të Arrës së Madhe, gjeta ata katër-pesë fretën; edhe ata u çuditën kur shkova aty. Për ne, - thanë ata, - ashtë kohë e vështirë, prandaj mendou mirë.-Betimin solemn, - u përgjegja,- e kam ba për kohë të vështira e jo për bukë e mjaltë...

Kadri Tarelli: Biblioteka Ndërkomunale e Prizrenit

Lajm i bukur për jetën letrare-artistike të qytetit të shqiptarizmit në  Prizren, në këto muajt e fundvitit 2022. Biblioteka Ndërkomunale e qytetit publikon antologjinë të titulluar “Pranë Lumbardhit”, një emër i përzgjedhur bukur letrarisht, por edhe shqiptarisht, sepse bëhet fjalë për krijimtarinë letrare të...

Prend Buzhala: Leximi i librit të vështirë

Në letërsinë shqipe ka jo pak shkrimtarë që janë "të vështirë" për lexim. Porse leximi i tillë, me vështirësi, për shkak të poetikës tejet komplekse që kanë veprat e tyre, nuk do të thotë që kanë edhe vlerat artistike të dëshmuara. Mund të jetë i përkëdhelur me çmime  ky apo ai shkrimtar; mund të jetë i privilegjuar me botimin...

Florim Zeqa: Capital Group histori suksesi në Itali

Tashmë kur të gjitha kompanitë private organizojnë darka të përbashkëta me punëtorë, edhe kompanitë shqiptare (kosovare) kanë filluar që ta aplikojnë një gjë të tillë, për të kremtuar së bashku me punëtorë përmbylljen e suksesshme të një viti kalendarik, të një pune të përbashkët, duke...

Fahri Xharra: Burreli i Shqipërisë edhe në Skotlandë!

Ta njohim  pak historinë e Burrelit tone :” Kërkimet arkeologjike kanë zbuluar gjurmë që tregojnë për popullimin e qytetit të Burrelit, si dhe të trevave përreth, që nga viti 7000 p.e.s. Nga periudha e hekurit dhe deri në mesjetën e hershme, banohej nga Pirustët, një fis ilir i cili shtrihej gjithashtu edhe në zonën Mirditës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora