E premte, 03.02.2023, 12:54 PM (GMT)

Search by date: 1/19/2023

Xhelal Zejneli: Gjergj Kastrioti tek autorët e huaj

Kur e përmendte Gjergj Kastriotin në veprën e tij klasike “Edukimi britanik ose burimi i çrregullimeve në Britaninë e Madhe”, Thomas Sheridani (1719-1788) e rendiste Gjergj Kastriotin ndër njerëzit e mëdhenj të cilët përgjithmonë do të jetojnë në “tempullin e kujtesës...

Syrja Etemi: Shqiptarët dhe organizimi kishtar bizantin në Pollog (2)

Në gamën e shumë pyetjeve dhe “xiglimeve”  të mbarsura me kurreshtje të hazdisura, për shumë kohë - janë hamendjet prafulluese që kanë të bëjnë me çështjen e zhvillimeve, përcaktimeve dhe organizimeve të jetës  fetare në Pollog (ku ka gëluar edhe elementi arbëror), duke bërë një digresion nga paganizmi Ilirian...

Blerim Latifi: Budallallëk i llojit të vet

Kurti i ka hyrë një pune që me gjasat më të mëdha do t'i dalë huq: nxjerrjen e serbëve të Kosovës nga kontrolli i Beogradit.Në funksion të këtij qëllimi ai ditë më parë futi në qeveri dy serbë të pabindur të Beogradit: Nenad Rashiqin dhe Rada Trajkoviçin...

Rrahim Sadiku: Ndikimi fetar u bё pengesё vendimtare nё 5 momente kyçe

Nё fillim tё shekullit XVIII, kur pasi ndodhi Komuna e Parisit, te popujt e shtypur e tё robёruar u ngjall etja komb, pёr liri e pёr shtet. Shqiptarёt, shumica muslimane, nuk shihnin tё ardhme pa Perandorinё Osmane dhe kombёtaren nuk e ngritёn nё nivel veprimi e bashimi, pёr tё kёrkuar tё drejtat e tyre dhe krijimin...

Bajram Çeliku: Ramazan Mislim Dauti (1917-1944)

Ramazan Mislim Dauti, rrjedh nga familja Spahiu e fshatit Cërvicë të Kërçovës. Ishte djali i Mislim Dautit. E, Mislimi kishte vëlla Bexhetin. Mislim Dauti dhe vëllai i tij Bexheti, prejardhjen e kanë nga fshati Zajaz. E, të parët e tyre për arsye të kushteve më të mira për jetë e sidomos tokës pjellore, vendosen në fshatin Cërvicë...

Gëzim Loka: Ali Adem Hoxha, intelektuali dibran, poliglot dhe erudit

Ali Adem Hoxha ka udhëtuar në jetë me një pasion në ngritje, nga koha në kohë, për dijet në lëmin ku ka ushtruar përkushtimin dhe taletin e tij profesional, por dhe me një formim intelektual e njerëzor, që ka lënë gjurmë kudo ka qenë dhe ka punuar me korrektesë dhe përgjegjësi qytetare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora