E merkure, 08.02.2023, 10:55 AM (GMT)

Search by date: 1/18/2023

Binak Ulaj: Kadri Mani - Luftëtar i Përjetshëm për Kosovën

Sot, kur shënojmë 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të Kadri Manit, e kujtojmë me respekt të veçantë përkushtimin dhe sakrificën e tij, por edhe të familjes së tij, në Lëvizjen Kombëtare Çirimtare të Kosovës. Falë veprimtarisë, zgjërimit dha avancimit të vazhdueshëm të kësaj Lëvizjeje, u arrit të formohej UÇK-ja...

Sibora Goga: Mihai Eminesku

Mihai Eminesku lindi më 15 janar 1850 dhe jetoi një jetë të shkurtër, e megjithatë të mjaftueshme për të gdhendur emrin e tij lavdishëm në trungun shekullor të letërsisë europiane deri në ditën e vdekjes së tij më 15 qershor 1889. Ishte një poet romantik rumun nga Moldavia, romancier dhe gazetar...

Kalosh Çeliku: Unë puno për popull e ai puno për gra

Sali Ramadani - Kërçova lindi në vitin 1939 në Kërçovë. Ishte një protagonist guximtar i politikës në Maqedoni në periudhën nga mesi i viteve ’90 si deputet i PPD -së, më vonë i PDSh -së në Parlamentin e Maqedonisë...

Frank Shkreli: Nga turpi qava, Arbëri!

15 Janari (1999) shënon një ngjarje, ndër më tragjiket në historinë e Kombit shqiptar.  24-vjetë më parë, me 15 Janar të vitit 1999, në fshatin Reçak, komuna e Shtimes, jo më larg se 30 kilometra në jug të Prishtinës, forcat serbe të diktatorit terrorist të Serbisë, Millosheviçit, vranë 45...

Nue Oroshi: Dialog me Gjergj Kastriotin dhe lufta për një Prizren Shqiptar

Aty në Kalanë e Krujës në Kastrinë e Mirditës në rrafshnaltën e Lezhës në Qendër të Prishtinës, ne Prizrenin historik, apo nëpër qytete të ndryshme të Evropës takova gjurmet që kishte lanë Gjergj Kastrioti. Ai sikur dëshironte një dialog në formë të përgjegjjës për pasardhësit e tij...

Albert Vataj: "Vrima", ligjërimi "heretik" i Rita Petros

Ka kohë që rrekem t'i jepem një leximi ëndjesh dhe poterisjesh, një angazhimi vetdijësues, rreth asaj që përbën zhurmën dhe asaj që justifikon alarmin. Është fjala, për ligjërimin "heretik" të Rita Petros, djallin dhe temianin që kanë këndellur deri në lajthitje arsyen e kulluar të erës së mendimeve estetike ndër ne...

Kozeta Zylo: 555 Vjet Gjergji ynë, përjetësisht Gjergj ynë

Sapo Gjergji u varros në Katedralen e Shën Nikollës së Leshit, më 17 janar 1468. Pak kohë më pas, Lidhja e tij u përça dhe bashkë me të ra edhe Shqipëria.  Kështu Shqipëria qe vendi i fundit në Ballkan, që iu nënshtrua turqve dhe i fundit që rifitoi Lirinë e vet”.  Faik Konica: Elita e Kombit...

Përparim Hysi: Mosmirënjohja!

U mbushën plot 75-vjet që Hilmi HYSi, me detyrë kryetar gjykate në Gjirokastër, në vjeshtë tëvitit 1947,  për"arsye të mosarsyes", arrestohet në"emër të popullit" dhe po"në emër popullit", pushkatohet me Grupin e dytë të deputetëve me Riza DANIN e Co....sado që HILMI HYSI nuk ishte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora