E merkure, 18.05.2022, 02:31 PM (GMT+1)

Search by date: 1/18/2022

Timo Mërkuri: Si e njohëm Jusuf Gërvallën

Emri i Jusuf Gërvallës u bë i njohur  në Shqipëri vetëm pas vrasjes së tij më 17 Janar 1982 në Shtutgart së bashku  me të vëllanë (Bardhoshin) dhe një veprimtar tjetër (Kadri Zekën). Lajmi u dha zyrtarisht dhe bëri bujë të madhe në popull edhe për faktin se për vrasjen u akuzua direkt...

Ibrahim Kabili: Skënderbeu, simbol i bashkimit të shqiptarëve...

Vdekja e Gjergj Kastriotit qe humbje e madhe jo vetëm për Arbërinë por edhe qytetërimin evropiano-perëndimor.  Pa Skënderbeun nuk mund të konceptohet Arbëria dhe Shqipëria e sotme.  Skënderbeu mbush sot 554 vjet nga vdekja e tij. Njerëz të tillë nuk vdesin kurrë, por mbesin...

Romeo Gurakuqi: Edhe nji herë mbi politikën e jashtme të Shqipnisë

Në vitin 1991 menduem se Shqipnija jonë e shkundi zgjedhën komuniste dhe së bashku me ate, u largue nga endja e papërcaktueme, duke dalë në dritë për të ba pjesë në radhën e popujve të vetqeverisun, me shtet serioz, qi ka nji rrugë të  ardhme të përcaktueme kjartë...

Dedë Preqi: Referendumi serb në Kosovë, cënim i sovranitetit

Referendumi për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë, nuk ka nevojë dhe nuk është obligim të mbahet në një shtet tjetër, përveq në shtetin e vet në Serbi, prandaj mbajtja e një referendumi të tillë, që po drejtohet me dhunë nga Vuçiqi, të mbahet edhe në Kosovë, është e pa pranueshme...

Mehmet Musa: Të bijtë e tu Kosovë ende janë gjallë!

Jemi më të fortë se kurrëUdbën titiste ta çarmatosimSado që ëdhtë e fortëUrrejtja ndaj tyre eshtë mbarë në botëFitorja liria  eshtë e jonaKosovë  kreshnike përballë çdo fortuneAtë botë dhe sot çëndrove si shkambDerdhe gjak ,dhe gjë s‘kurseve...

Kastriot Dervishi: "Njerëz e shtet pa dinjitet"

Kur Pjetër Arbnori u arrestua për herë të dytë më 30.1.1979 në vedin ku vuante dënimin, organi i hetuesisë kishte dalë në këtë përfundim pasi kish exuar materialin agjenturial-operativ. Nga dosja  formulare e përpunimit aktiv 2A në ngarkim të Arbnorit, organi i hetuesisë, para se të niste...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora