E merkure, 08.02.2023, 09:34 AM (GMT)

Search by date: 1/17/2023

Gani Mehmetaj: Vdekja e Gjergjit, 1468 vjet pas Krishtit

“E kujtoja ditën e zisë së pakufishme. Asnjëherë pikëllim më të thellë nuk e mbërtheu Arbërinë. Qyteti i Lezhjes e mbretëria e Arbërisë frymonin rëndë sikur po i vinte fundi botës. Shpërthyen vajet e gjëmat jo vetëm nga malësorët që zbritën në qytet, por edhe nga ata që ishin brenda...

Albert Vataj: Gjergj Kastrioti, kreshta më e lartë e vetëdijes sonë kombëtare

Ai, vepra dhe emri i të cilit do të shndërrohej në legjendë, do t’i përkiste përjetësisë, siç ishte dhe mbeti të gjallët e tij nga më të zëshmit kushtrime të ekzistencës sonë në histori.Ishte 17 janari i vitit 1468, kryezoti i Arbërisë do të ndërroi jetë në moshën 63-vjeçare në vitin e 24 të mbretërimit...

Visar Zhiti: Skënderbeu i tragjedisë së Haxhiademit

…dua të marr ndër duar tragjedinë “Skënderbeu” të Etëhem Haxhiademit, ta shfletoj sërish e sërish, sidomos sot…Vit Skënderbejan, 555 vjet pavdekësi... Prisja një si të kremte të madhe, mbarëkombëtare, me pjesëmarrje nga Europa, të cilën e mbrojti heroikisht, nga bota, historisë së...

Leposhtica & Gashi: Propaganda fetare që kërcënon Kosovën

Përmbajtje të rrezikshme të cilat promovojnë islamin politik, ekstremizmin fetar, përfshirë ‘luftën e shenjtë’ (xhihadin) për krijimin e shtetit islamik dhe mosbindjen ndaj kushtetutës së vendit, vazhdojnë të jenë prezente në qindra faqe të internetit në gjuhën shqipe...

Ramush Haradinaj: Kryeministri është bërë i dëmshëm e zullumqar!

Pasojat e pozicionimit të papërgjegjshëm të Kryeministrit të Kosovës në raport me pothuaj të gjitha temat që kanë të bëjnë me vendin, po vijnë!Vendimet e tij në sferën e ekonomisë, të sigurisë, të arsimit, të dialogut, të marrëdhënieve me partnerët strategjikë...

Aurel Dasareti: Unë nuk jam politikisht korrekt

Çdo akt i madh politik përbëhet nga thëniet e gjërave drejt dhe fillon me të. Çdo imtësi politike përbëhet nga fshehjet dhe errësimin e gjërave. Ne nuk e kemi problemin më të madh me të huajt keqdashës, por me të gjithë llojet e kriminelëve shqipfolës...

Kimete Berisha: I pafytyrë! Kriminel!

Për Oliver Ivanoviçin, komplet qeveria e Ramush Haradinajt (më 2018) ka mbajtur 1 minutë heshtje.Ramush Haradinaj e ka ditur se Oliver Ivanoviç ishte i dënuar për krime lufte ndaj civilëve shqiptarë....i ka treguar edhe Albin Kurti që Oliver Ivanoviç ka...

Hamza Halabaku: Kryetrimit

Në jetën tonë gjithnjë, o Kryetrim,Me vëllezërit dy jubile kemi kremtuar!Pesë shekuj pas rënies në amshim,Fëmijët me emrin tënd i kemi pagëz...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora