E merkure, 08.02.2023, 11:42 AM (GMT)

Search by date: 1/15/2023

Lutfi Alia: Andronika Arianiti Komnena Shpata Kastrioti

Andronika Arianiti Kastrioti ishte e bija e Gjergj Araniti Komneni (1376 - 1462) zoti i Principatës të Arianitëve. Sipas Gjon Muzakës, i ati i Gjergjit ishte Arianit Komneni dhe nëna e bija e Nikolla Zakaria, zoti i qytetit-port Budua. Në burime historike bizantine, theksohet se i ati Arianiti...

Vahit Nasufi: Besiana Mehmedi, pedagoge dhe artiste

Kërçova është një qytet i bukur, i stolisur nga vetë natyra. Po të ngjjitesh shkallëve që të çojnë te Kalaja e saj, një shetitore shumë e bukur, do të shohish një pejsazh të gjallë, apo një panoramë, që në shikim të parë të le përshtypjen e një qyteti modern...

Gjekë Gjonaj: Tre shqiptarët e rinj trieshjanë nga Mali i Zi që shkëlqyen në vitin 2022

Në kushte  jo të favorshme, për shkak të  pandemisë me  Covid-19,  në vitin e kaluar i cili ishte i gjatë dhe i vështirë për të gjithë  njerëzimin,  me aftësitë e tyre profesionale dhe me punë të vazhdueshme shkëlqyen  tre të rinj  ambicioz me prejardhje nga  Trieshi ( Malësi) - Komuna e Tuzit, vëllezërit Arton  e Anton Gjokaj dhe Rajmond Gjonaj...

Prend Buzhala: Homazh për Sabahajdin Cenën

Sikur Kosova nuk dëshiron të besojë se ai më nuk është në mesin tonë!Na iku edhe një Njeri Emblematik i Kosovës, Sabahajdin Cena (13 mars 1953-13 janar 2023). Një njeri shumëpërmasash, që u mor me shunmë veprumatri; që nga edukuesi e deri te studiuesi, që nga veprimtari i terrenit e deri te luftëtari i UÇK-së...

Femi Cakolli: Drita në burrin e fortë e të sertë!

Kam tri pjesë të kësaj fjale të shkurtër, me rastin e shënimit të 10 vjetorit të kalimit në amshueshmëri, të veprimtarit dhe figurës së Kadri Manit. E para, si e njoha bacën Man; e dyta, disa reflektime të tij, që ishin bindje dhe postulate filozofike, kulturore e shpirtërore; e treta, pak për veprimtarinë e tij letrare e shkencore...

Visar Zhiti: Ernest Koliqi në librin 'Kartela të realizmit të dënuar'

Do të ikte......mësues, poet, shkrimtar, përkthyes, ministër i arsimit... u lind në Shkodër, kur Shqipëria po përgatitej të dilte nga robëria e gjatë otomane, në vitin e tretë të  shekullit të kaluar, në majin plot petale të ngrohta si puthjet, mes të cilave përzihet edhe ajo, puthja e Judës...

Sami Islami: Pse të injorohet gjuha shqipe

Derisa po ndiqja programe televizive, më ranë në sy një mori fjalësh dhe konstrukte fjalishë angleze të pëdoren gabim në mediat tona, si: “Habia e Bajden” (Top channel), “Porosia e Challet për Kosovarët” (RTK), “Haziri i gëzohet fjalëve të Challet!  “Ata që e blejnë një dyshek, marrin  një...

Florim Zeqa: Të gjithë jemi të “mirë”, të mirat po na mungojnë!

“Qeveria është e mirë, opozita është e mirë, të gjitha partitë politike janë të mira, të gjithë liderët partiak janë të mirë, të gjithë kryetarët e komunave janë të mirë, të gjitë politikanët janë të mirë, të gjithë, të gjithë jemi të mirë, por të mirat po na mungojnë”!...

Refik Hasani: 10 vite nga largimi i lapidarit të UÇPMB-ës në Preshevë!

Më datën 20 janar të këtij muaji, mbushen një dekad që është larguar në mënyr të dhunshme Lapidari i UÇPMB-së kushtuar dëshmorëve të kombit të rënë në luftën e UÇPMB-së, e vendosur para objektit të Komunës në Preshevë.Lapidari tani as pas një dekade nuk është kthyer në vend, por është në mendjet e Ushtarëve  të Ushtrisë Çlirimtare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora