E merkure, 08.02.2023, 11:29 AM (GMT)

Search by date: 1/13/2023

Idriz Zeqiraj: Ideali dhe Parimësia – ishin unike në jetën e Kadri Manit

Familja, vëllazëria, miqësia, shokët dhe dashamirët, përkujtojnë, me dashuri e nderim të thellë, qendresëtarin dhe luftëtarin e përkushtuar të çështjes kombëtare, Kadri (Os)Manin. Pothuajse, të gjithë ne, e kemi njohur veprimtarinë e gjithmonshme, të larmishme: arsimore, krijuese, publicistike, botuese e...

Fritz Radovani: Nuk harrohet kurr Rin Monajka

Një ditë vjeshte nuk ishte e mujtun shkumja me biçikletë në fshatin Kosmaç, ku në 1968 ishe emnue mësues, prandej u nisa me një kamjon që më zbriti në Barbullush, mbasi shiu nuk pushonte asnjë minut. Porsa zbrita pashë tek një streh tue pi një cigare Zef Monajken (Dukagjinin) (1919 – 1984), të cilin e njifshe prej vitësh...

Florim Zeqa: Qeveria Hoti e solli një njohje, ‘Qeveria Koti’ asnjë!

Qeveria amatoreske dhe diplomacia inekzistente i kanë hapur rrugën Serbisë për tërheqje dhe pasivizim të njohjeve. Edhe pse zyrtarisht nuk kemi të dhëna për numër të ç’njohjeve, nuk e kemi asnjë njohje zyrtare që nga njohja e Izraelit, e cila na erdhi në Shtëpinë e Bardhë në Uashington më 4 Shator 2020!...

Bashkim Saliasi: Tre fshatra nën një çati

Fshati Novaj me muzikant,Nishova,-tokë e begatë,Bargullasi,-histori e lashtë,Banor punëtorë, duarartë. Tre fshatra nën një çati,Tomori kurorë sipër rri,Uji ftohtë në burime,Rrit bilbila, thëllëza trime...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora