E enjte, 18.08.2022, 03:34 AM (GMT+1)

Search by date: 1/13/2022

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe

Kur bëjmë fjalë për kishën e familjes së Boletinëve në fshatin Boletin, na ofrohen burime të ndryshme shkencore. Të dhënat e trashëguara te popullata autoktone shqiptare flasin për një kishë të vogël, që njihet si kishë shqiptare, por që sipas literaturës së vonshme serbe, atë kishë kinse e...

Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit

Shumë klerikë shqiptarë  të krishterë   e myslimanë  u persekutuan, u torturuan, u pushkatuan  e vdiqën , ndonëse të pafajshëm,   nëpër burgje në periudha të ndryshme historike. Ata nuk   e patën hirin e Zotit , që mbas kalvarit shumëvjeçar t’u shpëtojnë plumbave të pushtuesve të huaj...

Enver Bytyçi: Konrad Adenauer dhe rasti i Sali Berishës!

Gabriel Escobar në intervistën e tij me "Zërin e Amerikës", para dy ditësh, pranoi se "Sali Berisha ka mbështetje në parti, si dhe elektorale në Shqipëri. Kur gazetarja ia tha këtë, ai u shpreh: "Po, mundet"! Ishte ky pohim një sinjal i tërheqjes amerikane nga qëndrimi kundër Berishës, apo një...

Arbana Xharra: Pse nuk i besoj deklarates se Sali Berishes?

Po ta kishte hallin e terroristeve Berisha shume kohe me pare do te kishte ngritur kete shqetesim, kur shqiptaret iu bashkuan Shtetit Islamik. Duhet rikujtuar se Berisha ka flirtuar me keto grupe, madje u ka dhene edhe pasaporta shqiptare pjestareve te Al Qaida-s...

Fahri Dahri: Epoka ku ligësia ecën me kokën lart

Epoka që po kalojmë, për fat të keq (nuk më pëlqen që shoqëria njerëzore mashtrohet lehtë, kryesisht në drejtim të gjykimeve dhe arësyetimeve të gabuara) na ka përfshirë në arësyetime, gjykime, qendrime krejt ndryshe nga sa është niveli kulturor...

Artan Fuga: Shih, shih, mashtruesit, mbrojtësit e dhunës!

E mbyti me jastëk natën e martesës!Shih, shih, mashtruesit, mbrojtësit e dhunës!Në ndërtesë thotë ky tuafi që informon nuk u gjetën mjete të jashtëligjshme.O Zot! Këtij i duhet mësuar filozofia e shkollës së mesme të natës!Cfarë quhet mjeti i paligjshëm o tuaf! Mjeti i paligjshëm...

Kastriot Dervishi: Sigurimi i udhëheqjes

Në aspektin agjenturor-operativ, Sigurimi i Shtetit ruante edhe udhëheqjen e lartë të partisë dhe Këshillin e Ministrave. Ai rekrutonte agjenturë në radhën e personalit shërbyes, ushtarëve, oficerëve dhe nënoficerëve të Gardës. Në fillesat e armës së Sigurimit ishte në nivel sektori...

Namik Selmani: Një gërshet shkronjor për ditën e bukur të lindjes

Unë e dua këtë ditë Neki. E duaaa se është dita jote, dita ime.Këtu po bie borë. Borë dhe diell. Kështu është dhe jeta. Ah, të mundja tani të vrapoja në rrugë pa rrugë, në oqeane e detet të kisha vetë një avion që të çante tej reve për të ardhur tek ti!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora