E marte, 26.01.2021, 10:34 PM (GMT)

Search by date: 1/13/2021

Blerim Latifi: Historia e Trepçës e tregon më së miri historinë e gjithë Kosovës

Rastësisht në facebook e pashë një fotografi të vjetër, në të cilën tregohej koha kur Trepça ishte në koncension të britanikëve, menjëherë pas përfundimit të Luftës së parë Botërore.Historia e Trepçës e tregon më së miri historinë e gjithë Kosovës. Kur romakët e pushtuan Kosovën, që në atë kohë quhej Dardani, ata gjetën ...

Jusuf Buxhovi: Ndryshimi si kauzë afatgjatë

Nga antikiteti e deri te koha jonë, ligjet fizike, sikur kanë qenë pikënisje e interpretimit të ligjeve shoqërore dhe politike. Kauzaliteti i asaj që Arkimedi e quan “matje matematike” ka  ndarë por edhe ka pëcaktaur vijat midis të kuptuarit e veprimit nga formula e shkakut te ajo e veprimit (pasojës), si dhe...

Fritz Radovani: Janar 1945 - Terrori n'alpet e veriut

Kur krimineli Mehmet Shehu nuk ia doli me thye priten e Prekë Calit, tradhëtisht i ra mbas shpine nga krahinat e pushtueme prej forcave jugosllave, që morën pjesë në luftën kunder Malësorëve të Kelmendit perkrah “çlirimtarëve” tradhëtarë të Mehmet Shehut, e mbasi vrane 118 Burra të Malësisë...

Dedë Preqi: Mos abuzoni me mërgatën, ata me ju ndajnë zemrën dhe kafshatën

Në Kosovë, sikur po kundërmojnë disa rryma të këqija dhe të gërditshme politike, që po e prishin frymën dhe klimën demokratike të këtij populli. Të vetëdijshëm se, kur flasim për mërgatën tonë shqiptare, së paku ata nuk e meritojnë të fyhen apo në një mënyrë të anashkalohen nga përgjegjësitë dhe obligimet ...

Astrit Lulushi: Gjuha

Askush nuk është e para, as pula, as veza. Foshnja kur lind reagon me të qara; mënyrê lexim i një gjuhe shprehur me shenja e simbole, pastaj u krijuan hieroglifet. Ç’është gjuha, pra? Më parë u fol, apo e shkrua? Gjithkush përgjigjet sipas kohës, interesit a dëshirës. Megjithëse, pa gjuhë nuk mund të ketë lexim...

Abuzojnë me foton e tij, reagon shkrimtari i njohur, Kristaq Turtulli

Të nderuar kudo që ndodheni nuk është as e ndershme dhe as morale:edhe sot më datën 12, 1 2021  ky person me emrin Kristo Muzaka botoi një shkrim në gazetën SOT me foton time.Gjeopolitikë në  kohë  pandemie dhe lufta  për vaksinim ndaj covid 19.Emri im është Kristaq Turtulli, shkrimtar, autor i mbi 30 librave...

Marjana Bulku: Intervistë me Iris Halili, autore e librit “Lideri nuk lind…bëhet”

Lidershipi transformues është në gjendje të sjellë transformime në një realitet, mendimi apo veprimi përmes një frymezimi, krijimi dhe realizimi të një realiteti të ri, krejt të ndryshëm nga i mëparshmi  dhe që u trashegohet brezave si vlerë . Sikur e thotë edhe vetë  fjala transformues ky lider është në krye të transformimit...

Neki Lulaj: Rrëfim për ditëlindjen

Lundrova me vitet si në ca dallgë të thinjuraNëse nuk u bëra kapiten, nuk iu tremba së përpjetës.Kisha në vite urimin e bacës e lokeve fjalëflorinjtaKisha krenarinë që ma jepte plisi i bjeshkës. Dikur lozja me kapuca e me thyerjen e krahutMes Broliqit jetova kujtimet e ëmbla rinoreMë tej preka Evropën pa...

Hysen Ibrahimi: Ymrije Beqiri - Me vargun pikturoj

Këto ditë doli nga shtypi një libër i ri i autores Ymrije Beqiri me titullin “ME VARGUN PIKTUROJ”, përmbledhje me poezi, botim i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi.Poetja Ymrije Beqiri, nxori në dritë veprën e saj të dhjetë të radhës ...

Skënder Kapiti: VETING-un politik në Kosovë e bën Referendumi i 14 Shkurtit

Me 14 Shkurt vota popullore do e ndëshkojë ashpër politikën e vjetër të LDK, PDK, AAK dhe NISMA, të cilat tashmë janë konsumuar së tepërmi nga fakti i keqeverisjeve të tyre në këto 20 vite.Elita e vjetër politike në Kosovë ka dështuar rëndë në ngritjen dhe ndërtimin e shtetit ligjor, modern e me standarde moderne...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora