E premte, 10.07.2020, 12:48 PM (GMT+1)

Search by date: 1/13/2020

Thanas Gjika: Mjeshtër i kujtimeve dhe i hollësive artistike

Ylli Demneri tërhoqi vëmendjen e drejtuesve dhe krijuesve të Kinostudios me dokumentarin “Kur flasim për poezi“ (1984) me të cilin mbrojti dipllomën. Ky krijues ka një jetë dhe një krijimtari të ndryshme nga kineastët dhe shkrimtarët shqiptarë.Ai u lind nga bashkimi i një...

Alfred Papuçiu: Meditim për shqiptarët dhe Europën

Herë pas here u kthehem shënimeve, mesazheve nga ana e miqve të mij të mirë që më shkruajnë lidhur me mendimet që shpreh në shtyp, sidomos për dëshirën time që edhe Shqipëria dhe Kosova, të jenë një ditë në Europën e Brukselit. Një prej tyre është dhe profesori i nderuar i gazetarisë shqiptare, Hamit Boriçi...

Mehmetali Rexhepi: Arratisja e lumit

lumi rridhte  përpjetënuk e gjente udhën e vetbishtin i lidhën nën shalësi një kali të harlisurshtratin i grabisinshtrihej i molisuri hoqën dhe  jastëkëtstomet e tij jetiknga doli nuk e shpinin doti rebeluar e krejt anarkik...

Edison Ypi: Kurrë

Kurrë nuk i kuptova. Kurrë nuk i desha. Kurrë nuk i durova. Kurrë nuk i mora seriozisht. Kurrë madje nuk më është dukur se kanë ekzistuar. Kurrë nuk na rrahu e njëjta erë. Kurrë nuk na lagu i njëjti shi. Kurrë nuk na terri e njëjta natë. Kurrë nuk na zbardhi e njëjta ditë. Kurrë nuk na ngrohu i njëjti diell. Kurrë nuk na zbehu e njëjta ...

Prend Buzhala: Letër-lakmusi i jetës

E larmishme është jetaqë shpaloset fleta-fleta,si stinët e një viti, herë me shira e herë me thatësi,si stina e re që dallon prej stinës së vjetërsi dimri me skllotë që dallon prej një dimri tjetër,si një vit jete që vjen me furiprej të parit e deri te i fundit vijnë ndryshe e ndryshe...

Ilir Sefaj: “Dritë mbi plagë”, një libër që e mposhtë harresën!

Botimi i librit me poezi “Dritë mbi plagë”, libër ky që lidhet me tematikën e gjenocidit që pushteti serb historikisht ka kryer mbi popullin shqiptar të Kosovës, e në veçanti në përmbyllje të decenies së fundit të shekullit që e lamë pas, është një ogur i mirë se pjesa më vitale e kombit, e që natyrisht janë intelektualët ...

Neki Lulaj: Kthim vitesh

Ma ka bërë ditëlindja më të bukur buzëqeshjen hirplote.Më duhet të mbledh shporta me urimet më të freskëta.Kosova më sjell të rizgjuar ninullat e ëmbla të LokesVitet e hapat futen urtësisht nëpër rreshta. Vijnë të gjithë brengat e gëzimet si bisku i filizit.I lidh kohërat me fjongo të kaltra, të kuqe...

Albert Zholi: Bardhyl Gjonçaj - Psherëtima dhe mall

Vëllimi poetik “Psherëtima dhe mall” që keni përpara, është  një kontribut pretendues poetik  i autorit Bardhyl Gjonçaj. Në fakt, jo gjithnjë këto ndërmarrje poetike modeste janë njëkohësisht edhe të suksesshme.  Por, në rastin e autorit tonë, si modestia edhe suksesi, janë puqur, janë bashkuar, mbajnë njëri-tjetrin në mënyrë mjaft ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora