E merkure, 08.02.2023, 10:08 AM (GMT)

Search by date: 1/12/2023

Frank Shkreli: Gazetari Sali Nivica, nacionalist i vërtetë

Kush ishte Sali Nivica dhe pse po e kujtojmë sot këtë atdhetar të shquar. Po e kujtojmë atë, në ditën e vrasjes së tij më 10-janar, 1920. I lindur në Kurvelesh -- një bir i denjë i Labërisë dhe i mbarë Shqipërisë – megjithëse në moshë të re, ai e dalloi vetën në shumë fusha të veprimtarisë së tij: si publicist, botues i gazetës Populli...

Enver Bytyçi: Dhe rrimë e vështrojmë si grabisin piratët e shtetit!

Një pastruese nxori në shesh vjedhjet e administratës së lartë të shtetit në Shqipëri. Mbi 500 mijë euro në kasafortën e shefes së kabinetit të zëvendës-kryeministrit, Arben Ahmetaj, janë dëshmia e kapjes së shtetit nga krimi mafioz në Shqipëri. Ndërsa të nesërmen e këtij skandali famoz, prokuroria...

Nikoleta Kovaçi: Per Alden dhe Rozin!

Tani bajme ca perllogaritje ge vogla ne lidhje me vjedhjen ne shpine e Aldes se Qeverise tuj, popull i dashtun komunisto-socialisto-kancerogjen…( ju qe ende jargaviteni mas ksaj rrace…)E zame se Rozeta ia ka vjedh leket kur shoqja nuk ishte ne shpi! Kena parasysh qe Alda qe mban tane ate pare ne...

Albert Ramaj: Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë

Prej shekullit të shtatë pas Krishtit mund të gjenden gjurmë e hebrenjve në Shqipëri. Këtë e kanë argumentuar edhe hulumtimi që ishte bërë para dy vitesh në Sarandë. Sipas dy profesorëve hulumtues nga Israeli Ehyd Netzer e Gideon Foerster më 2003, në bashkpunim me Institutin Arkeologjik në Tiranë në krye me prof. Muzafer Korkuti...

Arben Kallamata: S’ka kuptim!

Ç'kuptim ka të mburresh për lashtësinë e gjuhës shqipe, kur e përdhos atë në çdo çast duke e keqpërdorur?Ç'kuptim ka të vërtetosh që je populli më i vjetër i Ballkanit, kur gjysmën e njerëzve i ke të shpërndarë si zogjtë e qyqes nëpër botë?Ç'kuptim ka t’i vesh qeleshe mbi kokë Homerit, kur rreth...

Hamza Halabaku: Nëpër dekadat e mia

1.Vegjëlia shpesh i shihte të parët tanën’ vuajtje e skamje, zemrën si zjarr.Kosovën në kthetra askujt s’ia lanë.Mbiqëndresa për lirinë nuk doli firarta shporrte robërinë bashkë me natën,në dekadën time të parë në ‘56-tën,që na turrej për armë si gjakatar! 2.Mbulonte shpejt me egërsi trojet tona...

Ndue Ukaj: Kryeministri ynë as m'u habitë më nuk të lë!

Kryeministri Kurti po të fliste më pak për Vuçiçin e Putinin dhe më shumë për vlerat e veta politike e të vendit që përfaqëson, me siguri kudo në perëndim do të trajtohej më mirë.Prej se është në politikën - tash e gati dy dekada - Kurti neveritshëm e me epsh ka folë vetëm për të tjerët dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora