E enjte, 18.08.2022, 02:36 AM (GMT+1)

Search by date: 1/12/2022

Xhelal Zejneli: Sali Berisha - Shkëlqimi dhe Rënia

Sali Berisha shërbeu si presidenti i dytë i Shqipërisë në vitet 1992 - 1997, dhe presidenti i parë i zgjedhur nga një parlament i dalë nga zgjedhjet të lira demokratike pas rënies së regjimit komunist. Berisha qe edhe kryeministër i Shqipërisë nga 2005 deri më 2013. Ka qenë kryetar i Partisë Demokratike...

Gazmir Spahija: Unë 'mercenari' i përjetshëm i demokratëve!

Muhamet Spahija është një nga mijëra të zhdukurit e regjimit komunist që as sot nuk i dihet varri. Një natë të errët të vitit 1948 e dërguan në zall t’Kirit, ku pasi e kishin torturuar me javë, ia morën shpirtin e ja fshehen varrin. Ishte kryetar i organizatës antikomuniste në Shkodër...

Nikoleta Kovaçi: 25 prilli i djeshëm!

Ajo ç’ka ndodhi dje asht fytyra e vertet e asaj ç’ka u gatue ne 8 vite dhe u finalizue me 25 prill! Nuk asht asigja ma shume dhe sigurisht as ma pak! Duhen pa me kujdes vetem pak elemente me kuptue se ajo beteje ne fakt asht beteja qe duhej te ndodhte me 25 prill, diten kur Edvin Rama mori mandatin e dorezuem nga Lulzim Basha...

Kastriot Dervishi: Republika komuniste

I tërheqin datat komuniste disa shokë, sepse çdo gjë që lidhet me pushtetin e shtetin komunist, e kanë shumë për merak. Ishin mbledhur dje te hotel “Tirana” në një ceremoni gjysmëzyrtare, të iniciuar nga disa shoqata enveristësh, për ditën e republikës komuniste, pavarësisht...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora