E marte, 26.01.2021, 09:19 PM (GMT)

Search by date: 1/12/2021

Hasan Hasanramaj: Deri me sot nuk është zbardhë asnjë vrasje?! ...

Tema për të cilën u përcaktuam të shkruajmë kësaj radhe janë vrasjet tragjike para, gjatë dhe pas  luftës së fundit të figurave të rezistencës shqiptare për të cilët më shumë së dy dekadë nëpër tubimet e elektorale, akademitë dhe tubime të tjera për çdo vjet nëpër  fshatrat dhe qytetet e Kosovës- kushtua zgjedhjeve komunale...

Jusuf Buxhovi: Vrasja e Enver Malokut, atentat ndaj shtetit të Kosovës

Vrasja e Enver Malokut,  gazetarit dhe veprimtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës më 11 janar 1999, paraqet atentatin e sofistikuar ndaj institucionit të rëndësishëm të shtetit të Kosovës dhe të konceptit të saj të vendosur mbi rezistencën intitucionale. Qendra Informative e Republikës së Kosovës...

Enver Bytyçi: Askush nuk e do më Edi Ramën e përdorur me lavde madhështie!

Në vitin 2014 Edi Rama ishte në Berlin së bashku me homolgët e tjerë ballkanas. Kancelarja Merkel e mori në krah si përfaqësues të të gjitha vendeve të rajonit tonë. Vuçiç, atëherë kryeministër i Serbisë, nuk e trazoi veten. Nuk reagoi në asnjë formë, madje ruajti të pandryshuar edhe mimikën. Rama...

Fritz Radovani: At Pjetri ishte gur!

Mos u habitni!.. Nuk asht epitet i vumë prej mejet, po asht një jetë e tanë që e provon këte thanje. Asht një jetë e njënit prej Atyne “Gurve” që nuk besoj se i vjen ma Shqipnisë sonë!Kam dishirë me shkrue për një Burrë që thirrej “Pjetër”, që do me thanë “gúr”, e që me të vërtetë kje gúr, bash një prej Atyne...

Prend Buzhala: Traditat e vetëmbylljes

Gjatë këtyre ditëve njerëzit do të irritohen nga sloganet e kërkesat e eksponentëve politikë. Një palë bisedat për politikën i refuzon kategoriskisht, pala tjetër shkon në ekstrem: shkruan, bisedon, debaton vetëm për politikë, temat tjera (kulturore, letrare etj) as që i interesojnë. Ky redukcionizëm i tillë ...

Dukagjin Hata: Haxhi John Dauti, një misionar i çështjes gjithëshqiptare në SHBA

Në rrugën përkushtuese të një misioni, që ka nisur tash sa kohë në oxhakun e shpresës së miqësisë shqiptaro-ameriakne e që do të vazhdojë përjetësisht, nga brezi në brez, radhitet dhe një misionar, strugani Haxhi John Dauti, tek i cili mishërohet shpirti qëndrestar e kërkimtar, shpirti organizativ dhe përkushtimi pa...

Doruntinë Maloku: 22 vjet nga vrasja politike e Babit tim

Gjatë dhe pas luftës janë kryer vrasjet me motive politike të disa prej figurave më të shquara të Kosovës, që ishin zyrtarë të lartë të LDK-së.Ka disa vjet, që vrasjet politike ndodhin në Kosovë nëpërmjet linçimit dhe diskreditimit "ad hominem" nëpër rrjetet sociale dhe ky fenomen pastaj rrëshqet shpeshherë edhe në medie...

Blerim Latifi: Kraleva, emër që kullon gjak

Pas vrasjes së Azem Bejtës dhe shuarjes së Lëvizjes Kaçake në Drenicë dhe në Kosovë, në vitin 1924, pushteti serb vendosi të themelojë një qytezë pikërisht në vendin ku ishte menduar të ndërtoheshin Sarajet Osmane me emrin Hamidie, e të cilave në vitin 1891 ua kishte vënë flakën Ahmet Delia duke i bërë rrafsh...

Kalosh Çeliku: Burra të grave besnike me brekët mbi pantollona

Miqtë e mi: Natës dhe Ditës NesërmePërçudi, i kisha mysafirë nën Rrap.Sofër, hanin dhe pininin nën hijeAgimin e zbardhnin si rrufjanë nate. Miqtë e mi, i kisha shqiptarë. KomunistëPapritmas, më dolën “turqë” halldupi.Sot, këmbëkrye ende Neokomunistë...

Ajete Zogaj: Vepër e rëndësishme për letërsinë për fëmijë

Është i njohur kontributi i profesor Anton Nikë Berishës në fushën e letërsisë: autor i disa romaneve të realizuar për të rritur e për fëmijë, i disa përmbledhjeve me poezi me vlera të ngritura dhe i studimeve monografike, ku vështrohen vepra kulmore të letërsisë sonë e të letërsive të tjera.Se pena e vyer e këtij...

Florim Zeqa: 10 ditët e mrekullive apo mashtrimeve të mëdha!?

Për dallim nga fushatat e mëparshme maratonike një mujore, kësaj radhe do të mjaftojnë 10 ditët e shkurta të fushatës zgjedhore, ku qytetarët e vendit do të "kënaqen" me të gjitha mrekullitë e kësaj bote pa e shijuar asnjërën prej tyre!Sikurse edhe më parë, qytetarët do t'i kenë afër krerët ...

Enver Bytyçi: Rama duhet të deklarohet nëse ka heq dorë nga përkrahja ndaj Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, përsëri ka përdorur sot kombinimin e gjuhës kërcënuese me atë "pajtuese" sa i përket zgjidhjes së konfliktit midis Kosovës dhe Serbisë. “Një konflikt i ngrirë do të thotë të presësh që dikush të nxjerrë i pari shpatën", ka thënë ai. Ndërkaq ka paralajmëruar se nëse Kosova anëtarësohet në ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora