E merkure, 08.02.2023, 11:15 AM (GMT)

Search by date: 1/11/2023

Bajram Çeliku: Habib Hamit Kaleshi (1898-1944)

Të shkruash për historinë e kapedanëve shqiptarë, të rënë si hero lufte, në mbrojtje të trojeve të tyre Etnike, nuk është një punë e lehtë, por të mos shkruash aspak, është sikur të mos hudhësh asnjë grusht dhe mbi varr të tij. Unë nuk jam kush e di dikushi, por e ndjej në shpirt se duhet të shkruaj...

Gani Mehmetaj: Vrasja e Enver Malokut - fillimi i vrasjeve politike

11 janar 1998-E vranë Enver Malokun! – ma kumtoi lajmin e kobshëm me telefon njëri nga anëtarët e Qendrës Informative të Kosovës(QIK). Enver Maloku, ish-gazetar i TV Prishtinës, ishte përgjegjës i Qendrës Informative të Kosovës. Kumti më ra si goditje e çekanit, s’ dija ç’t’i thosha. Ku? Si? Kush?...

Prend Buzhala: Homazh për Skënder Rracajn

Njerëzit e mirë të Kosovës e më gjerë, sot morën lajmin e trishë  vdes Skënder Rracaj (1952-2023).Është njeriu i qetë, dashamirës, vëlla e mik me secilin, klinasit e më gjerë, e mbajnë në mend për veprimtaritë e shumta kulturore, letrare dhe të lëvizjeve nacionale, duke kryer punë me vlerë...

Bedri Tahiri: Obelisku i thyer

Kolona e gjatë e motorizuar me mbi dyqind automjete: tanke, autoblinda, praga, kamionë e autobusë përplot militarë, paramilitarë, policë, ushtarë e çetnikë serbë marshonte kalldrëmit të rrugës së vjetër gjarpërore që shpinte për në Galicë. Në ballë të saj, ndonjë njëqind metra largësi, printe “Llandroveri” ngjyrë blu me tre oficerë...

Lekë Mrijaj: Homazh në 17 vjetorin e amshimit të Imzot Mark Sopit

Siç e kanë thënë edhe shumë mendjendritur, teologë, filozof e historianë të tjerë para nesh, se; „historia është dëshmitare e vërtetë e kohërave“, „dritë e së vërtetës“, „jetë e kujtimit“, „mësuese e jetës“, „lajmëtare e lashtësisë“, kështu që ajo nuk do të duhej t’i harrojë për asnjë çast...

Florim Zeqa: Cilët themeltar po injorohen në LDK!?

Më shkuarjen në përjetësi të liderit historik, Ibrahim Rugova, LDK-ja e ka marrë tatpjetën pas ndarjes në dysh në Kuvendin Zgjedhor të 2006-s. Nga ajo kohë fillon kapja e e LDK-së nga klanet dhe grupet e interesit, me ç’rast fillon edhe largimi nga vlerat demokratike!...

Albert Zholi: Si u krijua Lidhja e Kombeve më 10 janar 1920

Lidhja e Kombeve (“League of Nations” me shkurtesë LN në anglisht, “Société des Nations” me shkurtesë SDN në frëngjisht) ishte një organizatë ndërqeveritare e themeluar më 10 janar 1920 si rezultat i Konferencës së paqes në Paris, e cila e përfundoi Luftën e parë Botërore. Ajo ishte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora