E marte, 26.01.2021, 10:20 PM (GMT)

Search by date: 1/11/2021

Hasan Hasanramaj: 21 vjet agonie në agrokompleksin në Kosovë

Situata e tanishme alarmuese në agrokompleksin kosovar, hartimi dhe miratimi i platformës dhe strategjisë së përbashkët, për rimëkëmbjen e kapaciteteve të industrisë primare ushqimore dhe intensifikimin e bujqësisë, ruajtja, riparimi dhe mirëmbajtja e kapaciteteve të industrisë primare ushqimore në periudhën...

Jusuf Buxhovi: Miku ynë i madh, Viktor Majeri

-Si korrespodent i gazetë gjermane "Frankfurter Allgemeine" dhe autor i disa librave publicistike për Ballkanin, ku duhet dalluar   veprën "Si u shpërbë Jugosllavia", Viktor Majer ka merita të mëdha për pasqyrimin e gjendjes së shqiptarëve në ish Jugosllavi në prak të shkatërrimit të saj, me ç'rast ai u kthye në zëdhënës të lëvizjes ...

Isa Mustafa: Vranë Enver Malokun, por jo veprën e tij të madhe

Në 22 vjetorin e vrasjes së veprimtarit Enver Maloku, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton:“Në natën e acartë të 11 janarit 1999, tinëzisht ia ndalën punën dhe angazhimin Zërit të Lirisë, Enver Malokut. Ata që nuk e deshtën çlirimin e Kosovës, vranë veprimtarin Enver Maloku, por asnjëherë nuk e vranë...

Halil Gashi: Ju që nuk lat gjë pa i bërë këtij vëndi

Ju të cilët që 20 vite  për interesa të juaja përsonale apo grupore e klanore ia lodruat nënën këtij vëndi ,duke filluar nga veprimet më të ulëta në parlament më sharje e fyrje të njeri tjetrit, duke mos marrë pjesë në votime për Vëndime në interes të qytetarve, ju që zhvatët buxhetin e Kosovës më kater million euro për...

Këngëtari i mirënjohur, Selami Kolonja: Edhe unë jam Çam!

Çamëria një plagë shqipëtare, një brengë e rënduar, një mall i pashuar, një poezi e pambaruar, një këngë e pakënduar!Do ishim bosh në shpirt pa ngritur çështjet institucionalisht për këtë kauzë  të shenjtë dhe të shtrenjtë kombëtare...

Brahim Avdyli: Shtegëtimet e fjalës

Në mes të ëndërrese malit të kujtimeveështë kjo lëndinëe mallit të shpirtit, pikojnë vitetzemrën e përvuajtur! 2. Erëratme rrebëtmin e kryqëzimevepërplasen rrotullnë qenien tonë e llogarisim shpresat...

Shefqet Dibrani: Ndryshimi që po e tronditë Isa Mustafën

Sa herë vijnë zgjedhjet, Isa Mustafa kërkon të gjykohen vrasjet e anëtarëve të LDK-së pasi ai ua paska borxh, por Isa Mustafa paska harruar për t’ia kthyer borxhin që ia ka marrë diasporës. Ai qe njëzetvjet në Kosovë po i zgjeron bizneset private e borxhin nuk po e kthen. Qytetari i Kosovës, duhet të shkon deri...

Nexhat Halimi: Kullat

Në secilin gur të kullës rreth zemrarrjedh gjaku i atyre që i mbrojtën e ranë për tënë kullë fle jeta dhe vdekja kokë më kokëkullat janë rrugët e gjata të ndezura në të gjithë fanarëtvijnë ndër fije kohësh të lashtësisë e ikin në lashtësinë secilën kullë shqiptare rrah zemra shqip...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora