E premte, 03.02.2023, 01:01 PM (GMT)

Search by date: 1/10/2023

Blerim Latifi: Ballafaqimi i shqipes me gjuhën e globalizimit, anglishten

Gjatë historisë gjuhës shqipe i ka rënë fati të ballafaqohet me gjuhë të ndryshme, që kryesisht ishin gjuhë të fuqive dominuese të kohës. Krejt në fillim ishte ballafaqimi me latinishten romake. Një pjesë e konsiderueshme e leksikut të sotëm të shqipes na vjen nga ajo kohë...

Atdhe Geci: Lato Gostivari

Veprimtari i çështjes kombëtare, Lato Gostivari (Latif Zeqiri) u lind me 14. 04.1972 në Gostivar. Ai u lind nga pridërit, Zuhdi Zeqiri dhe nëna, Magbule Zeqiri nga fshati Simnicë e Gostivarit. Në jetën e tyre prindërve të Latos u lindën 6 fëmijë, katër motra dhe dy vëllëzër...

Rovena Vata-Mikeli: Nue Oroshi - Pergamena e djegur dhe palimpsesti i paprekur

Historiani dhe studiuesi i mërgatës shqiptare në Gjermani Nue Oroshi prezantohet para lexuesit shqiptar me librin e titulluar: "Pergamena e djegur dhe palimpsesti i paprekur".Një libër lexohet përnjëherë, pasi prek disa tema, të cilat edhe sot e gjithë ditën vazhdojnë të jenë të "nxehta" dhe tepër delikate...

Kastriot Dervishi: Letra ironike e të internuarit

Pesë vjet më parë publikova një letër ironike të një të internuari në Tepelenë drejtuar EH, e cila zemëroi një zë shpërfillës ndaj vuajtjeve të të internuarve, i cili e shprehu në atë kohë edhe publikisht. I internuari nuk ankohej, por “lavdëronte” kushtet “e mira” të kampit, se nuk i mungonte asgjë atje, se me ushqim...

Feti Tunuzliu: Martirit

Nuk harrohet dot njeriu me shpinë kthyer familjes,duke parakaluar posi hije e zymtë me hapa t’ikjes,me parzmën plagë dhe shpirtin zier n’gjak,që dhuroi jetën nga lindja deri n’vdekje - cak,për kauzën e atdheut – amanetin e t’parëve luftarak...

Florim Zeqa: ADN shkëndijë shprese për ndryshim!

Alternativa Demokratike për Ndryshim (ADN) ësht një nismë e re politike, nuk është e përmasave mbarëkombëtare, por është një shkëndijë shprese në këtë situatë të rënduar politike në të cilën po kalon shteti i Kosovës...

Përparim Hysi: Poganiku

Çliruar pa çliruar  Shqipëria,  gati 10-familje, në lidhje gjaku a miqësie, ikën nga SKRAPARI dhe u vendosën në fshatin PETOVA e RE, në rrethin e FIERIT. Kishte dhe një PETOVË tjetër dhe kjo, tjetra, quhej PETOVA e VJETËR. PETOVA e VJETËR kish gati 100-shtëpi dhe banorët qenë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora