E shtune, 22.01.2022, 08:25 PM (GMT)

Search by date: 1/10/2022

Aurel Dasareti: Tradhtia shpërtheu nga çdo pore e jetës së Lul Bravës

O i pabesë! Ti mendon se je më i miri kur e krahason veten me veten. Besimi është thelbi i kuriozitetit. Besimi jep kurajë dhe dëshirë për të shkuar në një udhëtim zbulimi në botën e të tjerëve.I përkdheluri i ”babait” logjikon kështu: Unë jam një nga qeniet më unike, më të papërgjegjshme, më...

Frank Shkreli: Luigj Çekaj dhe libri i tij i dhimbjes

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (SHSHSHA) organizoi takim letrar për veprën e Poetit dhe shkrimtarir Luigj Çekaj, (Postmortem), me rastin e 1-vjetorit të kalimit të tij në amshim. Takimi u mbajt me 9 Janar, 2022, në Qëndrën Nënë Tereza, pranë Kishës Katolike Shqiptare...

Kadri Tarelli: Kanina flet me gjuhën e heshtjes!

Pak kohë më parë, nëntor 2021, shkrimtarja dhe studiuesja Vilhelme Vrana-Haxhiraj, ose “Vivra”, solli në dritë librin e sajt fundit “KANINA E LASHTËSISË DHE PRINCI GJERGJ ARIANITI”. Studim.Për autoren e mirënjohur ky është një lajm i bukur dhe...

Florim Zeqa: Kriptomania apo fundi i iluzioneve për ndryshim!

Arsyeja pse njerëzit e ndershëm, me ndërgjegje të pastër dhe të guximshëm nuk mund ta gjejnë vetën në asnjërën nga partitë aktuale politike në Kosovë, është fakti se, të gjitha partitë politike, kush më shumë e kush tjetër më pak janë të financuara apo të lidhura me kompanitë e inkriminuara...

Kastriot Dervishi: Zbulimi Politik i Sigurimit

Nga pikëpamja organizative, organet e Sigurimit të Shtetit të Ministrisë së Punëve të Brendshme kanë qenë në të shumtën e kohës në tre drejtori. Njëra prej tyre e cila fizikisht qëndronte në një kat të Ministrisë së Punëve të Jashtme, drejtonte rezidenturat jashtë vendit të vendosura në ambasada...

Kalosh Çeliku: Padashtas u martova edhe me Pandeminë

Natën e  Madhe, të Vitit Ri 2022«Hakerët », e sulmuan Laptopin?!Me, metoda policore partiake. Nuk mund ta hap, Sot:  marr lajme:Nga gazetat. Portalet elektronike.Rrugë,  Dalje, për shtigje. Edhe :Sot, m’i fshinë shkrimet. Librat...

Resmi Osmani: Mbretëresha Teuta dhe princesha Deidamia

Fragmente nga romani Teuta e Ilirisë - Foenike, shtator 230 para erës së re.…….Ngrini çengelin, do të dalimnë det, I tha kapitenit, njeri nga oficerët e shpurës së mbretëreshës.-Madhëri, paçi këmbën e mbarë! -Uroi kapiteni.- Të mbarë e paçi edhe ju detarë trima.Lemba, e ndihmuar edha nga rryma rrjedhëse e lumit të...

Neki Lulaj: Më shurdhëroi qetësia

Kjo qetësi e frikshme të shurdhëron Me kut mas vetminë e pluhurosur. Mbi xhamat e shpirtit mjegulla zbardhon Benë roje-e unë ndrydh Heshtjen  time të plandosur.  Sonte me  tëmthat e gishtërinjve Numëroj kujtimet e zgjedhura Më kthejnë në rininë e arratisur E unë bëj vrapin në djersitje.  Si kalë i...

Dedë Preqi: Berisha apo Basha, e tërheqin qerren e PD mbrapsht

Është shumë e pa natyrshme për kombin tonë shqiptarë, nëse na ndajnë ciklet politike dhe partiake në mes vete, duke e marrë si shqetësim kuptimin e gjendjes, kur njeriu ndjehet i kërcënuar nga rreziqet politike, jo ma largë se nga rrethi i vet, pershkak se e nxjerr kokën prirja për t’i zgjedh...

Shefqet Dibrani: Ndijim lirik i poezisë arbëreshe

Poeti arbëresh Franco Esposito, është zë lirikë i poezisë bashkëkohore arbëreshe dhe asaj italiane, ai ka disa libra të botuar në gjuhën italiane, kurse në gjuhën shqipe është ky libri i parë. Në këtë përmbledhje janë përfshirë 32 lirika të shkurtra të futura brenda kopertinave të librit me format xhepi 12X16 dhe ka një...

Armand Shkullaku: Zgjedhje në PD, si shpëtim nga kafazi i hekurt

Deputetët e selisë së Partisë Demokratike duhet të mendojnë sot mënyrën se si do të dalin nesër për të takuar ata që i kanë zgjedhur si përfaqësues të tyre. Ata janë përdhunuar politikisht dhe publikisht, njëherë kur u detyruan të futen në kafazin e hekurave e dyerve të...

Alfred Lela: Luli në duar të grave

A e ka sjellë rasti apo prirja, kush dreqin e di, por ‘Garda’ e Lulzim Bashës, në finalen e përplasjes më të fortë të jetës politike është një grup grash. Bjonde, me shtat të zënë, por jo domosdoshmërisht mend (të zëna, e kam fjalën), shfaqen ato qaj-e-ofshaj, në përpjekje për ta ngashënjyer publikun shqiptar...

Skënder Zogaj: Nga Lulëzim Basha mund të priten gjëra edhe më të zeza

Nga Lulëzim Basha mund të priten gjëra edhe më të zeza, sepse është në pengun e karremit që i ka mbetur në fyt nga koha kur ka punuar nē Prishtinë dhe, pastaj është dërguar me mision special në Tiranë!Sorrosi është menaxheri i Bashës dhe i një numri të madh personalitetesh nga më të lartat politike ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora